21 Mayıs 2022, Cumartesi
19 C
İstanbul

Satoshi Nakamoto’nun Son Sözlerini Söylemesinin Üzerinden 10 Yıl Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

10 yıl önce Satoshi Nakamoto Bitcoin’e veda etti. Bitcoin kurucusunun bugünlerde ne yaptığı ise bilinmiyor.

Binance indirim kodu

“I’ve moved on to other things”, Türkçe haliyle, “Kendimi başka şeylere adayacağım.” Bunlar Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun ünlü son sözleriydi. Herkesin aklında ise, Blockchain mucidinin o zamandan bu yana ne yaptığı sorusu var. Bazıları için, Bitcoin son yüzyılın en büyük icadı olarak görülüyor. Bu yüzden “kendimi başka şeylere adayacağım” ifadesinin içinde aslında bilinçli bir şekilde bir tür kendini küçük görme havası yatıyor.

Binance indirim kodu

Satoshi Nakamoto Son Sözlerini Email ile Mike Hearn’e Söyledi

Bu son sözlerin, yazılım geliştiricisi Mike Hearn ile Satoshi Nakamoto’nun kendisi arasındaki email görüşmelerinden alıntılandığı biliniyor. Aynı konuşmada Hearn, madencilik zorluk dereceleri gibi birkaç konu hakkında daha çeşitli sorular sormuş ancak Satoshi bunları yanıtsız bırakmayı tercih etmişti. Maillerinde de açıkladığı gibi, Satoshi 23 Nisan 2011 itibariyle Bitcoin projesini Gavin Andresen’e devretti. Andresen Bitcoin ana sorumlusu olarak görevini 2016 yılına kadar sürdürdü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Satoshi Nakamoto isminin arkasındaki kimlik ise şimdiye kadar gizli kalmayı başardı. Bitcoin’in erken geliştirme aşamasında yer alan ve bu tür bir protokolü programlamak için gerekli uzmanlığa sahip olan Hal Finney ya da Nick Szabo hakkında, bu kişilerin Satoshi olduğuna dair çeşitli teoriler geliştirildi. Satoshi Nakamoto’nun, cüzdanındaki bir milyonun üzerinde Bitcoin ile dünyanın en büyük dijital servetine sahip olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Satoshi, 31 Ekim 2008’de yayınladığı manifesto ile Bitcoin sistemini hayata geçirmişti.

Craig Wright, Satoshi Olduğunu İddia Ediyor

Kısa bir süre önce, Avustralyalı bir bilim insanı olan Craig Wright, kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ederek Bitcoin.org’a kendisine ait manifestoyu sitelerinden kaldırması için dava açmıştı. Ancak Bitcoin.org’dan yapılan açıklamalarda, Wright, eğer gerçekten de Satoshi Nakamoto olsaydı kendisine ait olan PGP açık anahtarlarını yayınlayabilirdi. Wright, Bitcoin manifestosuyla ilgili telif haklarını alması durumunda, bu belgenin hala halka açık olacağını ve isteyen kişilerin kullanabileceğini söylemişti.

İlgili Haber:  12 Aralık'ta Ücretsiz Token Dağıtılacak: Coinbase Kullanıcıları Mahrum Kalabilir

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin projesini devrettiği kişi olan Gavin Andresen de ilk başlarda Craig Wright’ın Satoshi olduğunu onaylasa da, daha sonra bu tür “Satoshi aslında kim?” tartışmalarına kendisini bulaştırdığı için pişman olduğunu söyledi. Andresen, Bitcoin projesinden ayrıldıktan sonra Bitcoin Cash’i desteklemeye başlamıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar