Saturday Night Live Tarafından Hazırlanan NFT ile İlgili Skeç 365.000 Dolara Satıldı

“Dr_Dumpling” adlı bir kullanıcı on saniyelik klip için 171.99 ETH ödedi.

Haberin Özeti

  • Saturday Night Live, NFT’ler hakkında bir skeç hazırladı.
  • Söz konusu skeç videosu, bir NFT olarak açık artırmaya çıkarıldı.
  • Ve evet: 365.000 Dolara satıldı.

İki hafta önce Saturday Night Live, Pete Davidson ve rapçi Jack Harlow’u da içeren NFT’ler hakkında bir video skeç yayınladı.

10 Saniyelik Bir Video İçin 365 Bin Dolar Ödendi

Dün gece, NFT skecinin bir NFT’si (yalnızca 10 saniyelik bir video klip) 171.99 ETH (yaklaşık 365.000 Dolar) fiyat ile satıldı.

NFT’ler, bir dosyaya eklenebilen ve sahiplik kanıtı olarak açık artırmada satılabilen bir tür kripto paradır. Bu dijital koleksiyonların pazarı Şubat ayında, özellikle sanatçıların piyasaya dahil olması ile birlikte ciddi bir patlama yaşadı. Ancak pek çok kişi için bu patlamanın yavaş yavaş sönmeye başladığına dair işaretler var. Patlamanın doruk noktasında Beeple adlı bir dijital sanatçı, Christie’s müzayede evi aracılığıyla 69 milyon Dolara bir NFT sattı.

“Dr_Dumpling” adlı kullanıcı ise SNL’nin NFT’sine yaklaşık 365 bin Dolar ödeyerek dikkat çeken kişi oldu. Bu, ona yalnızca tokenin kendisine sahiplik hakkı değil, aynı zamanda canlı bir SNL programı için de iki bilet hakkı veriyor. Şimdiye kadar Dr_Dumpling henüz ikincil piyasada NFT’yi yeniden satışa çıkarmadı.

NFT Piyasası Ayakta Kalabilecek mi?

Bazıları NFT’leri, en büyük oyuncuların lehine donanmış bir sanat piyasasında ilerici, demokratik bir güç olarak görüyor; diğerleri ise bir görüntü dosyasına 69 milyon Dolar harcamanın mantığını sorguluyor ve NFT’lerin yalnızca ekonomik eşitsizliği derinleştireceğini dile getiriyor.

Çoğu NFT, enerji yoğun iş kanıtı fikir birliği mekanizmasını kullanan Ethereum blockchain üzerine kurulduğu için ekolojik bir sorgulama da ortaya çıkıyor. Bu noktada işlemler arttıkça enerji maliyeti de artıyor.

  Aphex Twin, Sürpriz Bir NFT'yi Satışa Çıkardı

Ancak NFT alanına yönelik yatırımlar da gittikçe artıyor. SNL’nin NFT’sini açık artırmaya çıkardığı kripto sanatı pazarı OpenSea, geçen ay Seri A finansman turunda 23 milyon Dolar topladı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın