28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

SEC Başkanı Gary Gensler, DeFi Piyasasını Düzenlemek İstiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, DeFi piyasasının düzenlenmesi gerektiğini savundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC Başkanı Gary Gensler, merkezi olmayan finansın (DeFi) düzenlenmesinden yana bir tavır koydu.
  • Gensler, ayrıca DeFi teriminin “biraz yanlış bir tercih” olduğunu ve birçok DeFi projesine bir “çekirdek grubun” katkıda bulunduğunu öne sürdü.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, düzenleyicilerin yetki alanına girebileceklerini savunarak merkezi olmayan finans (DeFi) projelerini hedef aldı. Gensler, DeFi teriminin de “yanlış bir isim tercihi” olduğunu dile getirdi.

Binance indirim kodu

Gensler, dün Wall Street Journal ile yaptığı röportajda, “Bu platformlar, bazı yönlerden merkezi olmayan ancak bazı yönlerden de oldukça merkezileştirilmiş bir görünüm veriyorlar.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Gensler, “Yalnızca açık kaynaklı yazılımları geliştirmekle kalmayan, aynı zamanda yönetim ücretleri toplayan bir çekirdek grup var.” diye ekledi. Bu, Gensler’in DeFi piyasası ile ilgili düzenlemeler yapılması gerektiğini belirttiği ilk açıklaması değil.

Gary Gensler ve DeFi Piyasası

SEC başkanı daha öncesinde de merkezi olmayan finans alanının kayıt dışı menkul kıymetler satma potansiyeli taşıdığını öne sürmüştü.

Bu ayın başlarında Aspen Güvenlik Forumu’ndaki bir konferansta konuşan Gensler, binlerce kripto paranın “kayıt dışı menkul kıymetler” olarak görülebileceğini söyledi. Gensler, konuşmasında, “Merkezi olmayan finans platformları yalnızca menkul kıymetler yasalarını değil, bazı emtia yasalarını ve bankacılık yasalarını da ihlal ediyor olabilir.” dedi.

Gensler, ayrıca bu ayın başlarında CNBC ile yaptığı bir röportajda, “Biz bir yatırım koruma ajansıyız ve şu anda kripto para, spekülatif bir varlık sınıfıdır. Yapmak istediğimiz şey de dolandırıcılık ve manipülasyona karşı bazı temel korumaları sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

DeFi’deki Bazı Sıkıntılar

Gensler’in yorumları, DeFi için zorlu bir dönemin ortasında geliyor.

İlgili Haber:  Ödeme Şirketi Moneygram’a Ripple Ortaklığı ile İlgili Dava Açıldı

Bu ayın başlarında, birlikte çalışabilirlik protokolü Poly Network, kripto endüstrisinin şimdiye kadar gördüğü en büyük hacker saldırısına maruz kaldı. 600.3 milyon Dolarlık bir kripto varlığının kaybedildiği saldırının ilerleyen günlerinde, neyse ki saldırgan, bu varlıkları platforma iade etti.

Blockchain Araştırma Laboratuvarı’nın kurucu ortağı Ingo Fiedler söz konusu hacker saldırısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Poly Network hack’i, DeFi’nin risklerini bir kez daha gözler önüne serdi; ve belki de insanların DeFi ürünlerini kullanmadan önce iki kez düşünmesine neden oldu.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar