28 Mayıs 2022, Cumartesi
18.5 C
İstanbul

SEC Başkanı Gary Gensler ve Kripto Para Endüstrisi Arasındaki Tartışmalar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

MIT’de kripto para alanında dersler vermiş olmasına rağmen mevcut SEC Başkanı Gary Gensler, kripto ticaretiyle ilgili risklerden endişe duyuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Mevcut SEC başkanı Gary Gensler, kripto endüstrisi tarafından oldukça umut veren bir figürdü.
  • Ancak Gensler de kripto para ticaretiyle ilgili çeşitli risklerden endişe duyduğunu açıkça belirtti.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, blockchain ve kripto alanındaki dolgun kariyerinin, gelişmekte olan endüstri için herhangi bir taviz vereceği anlamına gelmediğini açıkça belirtti.

Binance indirim kodu

SEC’deki rolünü üstlenmeden önce Gensler, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Bitcoin ve blok zinciri üzerine dersler verdi; ve hatta kripto parayı “finansta değişim için katalizör” olarak nitelendirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bununla birlikte Gensler, kripto para teknolojisi söz konusu olduğunda tarafsız olduğunu ve kesinlikle yatırımcı korumasına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Gensler konu ile ilgili, “Birisi spekülasyon yapmak isterse, bu onların seçimidir; ancak bu yatırımcıları kripto dolandırıcılığına karşı korumak için önemli bir rolümüz var.” dedi.

SEC, dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin’i menkul kıymet yerine bir “emtia” olarak tanımlasa da; komisyonun kayıt dışı menkul kıymetler olarak gördüğü çok sayıda başka kripto para var.

Gary Gensler ve Kripto Para Düzenlemeleri

Gensler’in birinci önceliği, büyük kripto para borsalarını düzenlemektir. CoinGecko’ya göre, Amerikan vatandaşları için mevcut en büyük iki borsa olan Coinbase ve Binance.US, son 24 saat içinde yaklaşık 3 milyar Dolarlık kripto ticareti gerçekleştirdi.

Bu merkezi platformlar ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapmak SEC gibi kurumlar için zor değil. Binance’e karşı uygulanan en son düzenleyici eylemler de bunun en büyük kanıtı oldu.

Bununla birlikte, Uniswap gibi merkezi olmayan muadilleri düzenlemek çok daha karmaşık bir süreç olarak ortaya çıktı.

İlgili Haber:  SEC'in Yeni Hedefinde NFT Geliştiricileri, Satıcılar ve Pazar Yerleri Var

SEC, DeFi Risklerini Değerlendiriyor

Komisyon, kripto para yatırım yapmanın yeni ve farklı yollarını sunan merkezi olmayan finans (DeFi) alanında birkaç önemli risk belirledi.

Gensler, DeFi platformları tarafından sunulan kredilerin, reklamı yapılan bir varlık üzerinde belirli bir faiz oranı getirisi olması durumunda hükümet düzenlemesine tabi olabileceğini de sözlerine ekledi. Benzer şekilde, likidite havuzları da yatırım fonları ile aynı şekilde ele alınabilir; ki bu, SEC gözetimi ile sonuçlanacak bir uygulama olacaktır.

Gensler, böyle bir uygulamanın tam olarak ne zaman yürürlüğe girebileceğini belirtmese de, ilk kripto para teklifleri (ICO), stablecoinler, saklama hizmetleri ve borsada işlem gören fonlar (ETF) da dahil olmak üzere SEC’in yakından takip ettiği diğer alanlara da uzun zamandır işaret etmeye devam ediyor.

Gensler başkanlığındaki SEC’in ilerleyen süreçte bu alanlarda daha etkin düzenlemeler yapması bekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar