30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

SEC Başkanı Gensler: Kripto Düzenlemeleri İçin Hazır Olmalıyız

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

SEC Başkanı Gary Gensler, 2021 FINRA Konferansı’nda, “Günlük yatırımcıları korumak için yeni kurallara ve tempolu bir düzenlemeye ihtiyacımız var.” dedi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC’in yeni Başkanı Gary Gensler, kripto paradaki düzenlemeler ve davalar hakkında hazırlıklı olunması gerektiğini dile getirdi.
  • Gensler, şimdiye kadar yapılan kripto düzenlemelerini yetersiz buluyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bugün ajansın “kriptodaki düzenlemelere ve hatta davalara hazır olması gerektiğini” belirtti.

Binance indirim kodu

Amaç: Kripto Yatırımcılarını Korumak

2021 Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (FINRA) Yıllık Konferansı’nda konuşan Gensler, online konferans katılımcılarına yaptığı konuşmada, “Uygulama hakkında düşündüğümüzde, fikir oldukça basit: Günlük kripto yatırımcılarını korumak ve misyonumuza ulaşmak.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SEC’i Nisan ayında devralan Gensler, kriptodaki kuralların ve yol haritasının henüz kesin bir şekilde belirlenmediğinin altını çiziyor.

Gensler, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, CFTC veya SEC tarafından uygulamaya konulan kripto borsaları için düzenleyici bir çerçevenin yatırımcıyı korumak için hayati olacağını öne sürdü. Gensler, “Şu anda, bu kripto borsalarının etrafında bir piyasa düzenleyicisi yok ve bu nedenle dolandırıcılık veya manipülasyon konusunda gerçekten hiçbir koruma da yok.” dedi.

Kripto Piyasasında “Kara Çarşamba”nın Etkileri Sürüyor

Gensler’in yorumları, Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin başta olmak üzere tüm kripto piyasasında yaşanan ciddi bir düşüşün ardından geliyor. Kripto piyasaları Çarşamba günü ortalama %30’un üzerinde değer kaybetti. Bu gelişme, kripto piyasası için “Kara Çarşamba” tanımının yapılmasına neden oldu. Söz konusu düşüşten bu yana kripto paralar belli ölçüde toparlanmayı başardı.

Gensler’in meslektaşı SEC Komiseri Hester Peirce ise geçtiğimiz günlerde kripto paralar için “safe harbor (güvenli liman)” yasa önerisini sundu. Bu yasa, temel olarak, bir tokenin menkul kıymet olarak tanımlanmasından önce tokeni üreten firmaya gerekli düzenlemelerin yapılması adına belli bir süre verilmesini amaçlıyor. Böyle bir yasa, kripto para üreticilerinin yanından tokenlerin ticaretinin yapıldığı kripto para borsalarını da kapsayacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar