SEC Başkanı Gensler: Kripto Düzenlemeleri İçin Hazır Olmalıyız

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

SEC Başkanı Gary Gensler, 2021 FINRA Konferansı’nda, “Günlük yatırımcıları korumak için yeni kurallara ve tempolu bir düzenlemeye ihtiyacımız var.” dedi.

blank

Haberin Özeti

  • SEC’in yeni Başkanı Gary Gensler, kripto paradaki düzenlemeler ve davalar hakkında hazırlıklı olunması gerektiğini dile getirdi.
  • Gensler, şimdiye kadar yapılan kripto düzenlemelerini yetersiz buluyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bugün ajansın “kriptodaki düzenlemelere ve hatta davalara hazır olması gerektiğini” belirtti.

blank

Amaç: Kripto Yatırımcılarını Korumak

2021 Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (FINRA) Yıllık Konferansı’nda konuşan Gensler, online konferans katılımcılarına yaptığı konuşmada, “Uygulama hakkında düşündüğümüzde, fikir oldukça basit: Günlük kripto yatırımcılarını korumak ve misyonumuza ulaşmak.” ifadelerini kullandı.

SEC’i Nisan ayında devralan Gensler, kriptodaki kuralların ve yol haritasının henüz kesin bir şekilde belirlenmediğinin altını çiziyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Gensler, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, CFTC veya SEC tarafından uygulamaya konulan kripto borsaları için düzenleyici bir çerçevenin yatırımcıyı korumak için hayati olacağını öne sürdü. Gensler, “Şu anda, bu kripto borsalarının etrafında bir piyasa düzenleyicisi yok ve bu nedenle dolandırıcılık veya manipülasyon konusunda gerçekten hiçbir koruma da yok.” dedi.

Kripto Piyasasında “Kara Çarşamba”nın Etkileri Sürüyor

Gensler’in yorumları, Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin başta olmak üzere tüm kripto piyasasında yaşanan ciddi bir düşüşün ardından geliyor. Kripto piyasaları Çarşamba günü ortalama %30’un üzerinde değer kaybetti. Bu gelişme, kripto piyasası için “Kara Çarşamba” tanımının yapılmasına neden oldu. Söz konusu düşüşten bu yana kripto paralar belli ölçüde toparlanmayı başardı.

Gensler’in meslektaşı SEC Komiseri Hester Peirce ise geçtiğimiz günlerde kripto paralar için “safe harbor (güvenli liman)” yasa önerisini sundu. Bu yasa, temel olarak, bir tokenin menkul kıymet olarak tanımlanmasından önce tokeni üreten firmaya gerekli düzenlemelerin yapılması adına belli bir süre verilmesini amaçlıyor. Böyle bir yasa, kripto para üreticilerinin yanından tokenlerin ticaretinin yapıldığı kripto para borsalarını da kapsayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend