SEC Başkanı Jay Clayton, tokenize hisse senetleri hakkında yeni fikirlere açık olduğunu belirtti.

Haberin Özeti

  • SEC Başkanı Jay Clayton, tokenize edilmiş bir ETF’ye açık.
  • Bunun, bir endeksi temsil eden tokenize edilmiş bir hisse senedi olması bekleniyor.
  • Ancak kripto şirketlerine yönelik son kısıtlamalar, mevcut tekliflerin onu kesmediğini gösteriyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, merkezi olmayan finans alanındaki yeniliklerin hızına ayak uydurmakta zorlansa da, başkan Jay Clayton, potansiyel fikirlere açık görünüyor.

Clayton, dün Dijital Ticaret Odası ile yaptığı web seminerinde, “hisse senetlerinin hepsinin tokenize hale gelmesi pekala mümkün olabilir.” dedi. Tokenleştirilmiş hisse senetleri, DeFi şemsiyesi altında yer alan bir dizi finansal ürün arasında yer alır; diğerleri ise gözetim dışı krediler ve merkezi olmayan sabit tokenlerdir.

Clayton, ETF Konusunda Hazır

Clayton, tokenize edilmiş bir borsa yatırım fonuna veya ETF fikrine hayli açık. Yaptığı açıklamalarda, “Bunu denemeye hazırız; Kapımız sonuna kadar açık. ETF ürününü verimlilik katacak şekilde nasıl tokenize edeceğinizi göstermek istiyorsanız sizinle tanışmak istiyoruz ve bunu kolaylaştırmak istiyoruz” dedi.

Son SEC eylemleri ise her ne kadar Başkan hazır olduğunu belirtse de henüz o günün gelmediğini gösteriyor.

Temmuz ayında SEC, başka bir ABD düzenleyicisi olan Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu ile birlikte tokenize hisse senedi sunan şirket Abra’yı aldı. SEC, tokenize edilmiş hisse senetlerinin “ABD menkul kıymet yasaları” ile uyumlu olduğunu iddia etse de 300.000 dolar ceza ödemek ve bu tür ürünleri sunmayı bırakmak zorunda kaldı.

Yanlış Adım Attıklarını Kabul Etti

Ayrıca California merkezli şirket, Bitcoin’in fiyatının manipülasyona açık olduğu gerekçesiyle Bitcoin ETF’leri kapsamındaki çeşitli girişimleri reddetti.

Clayton, Abra’ya veya Bitcoin ETF tekliflerine atıfta bulunmadan, “Bu yenilikte yanlış bir adım attık. Çok verimli olduğu ve çok fazla vaatte bulunabileceği için bu sorumluluk ve şeffaflık ilkelerinden bazılarını bir kenara atabileceğimizi düşündük.” dedi.

İlgili Haber:  Brezilyalı Fon Yöneticisi ve Nasdaq Dünyanın İlk Bitcoin ETF'sini Başlatacak

SEC Başkanı, “Hisse senedi dağıtan insanlar olarak ilkelere sadık kalmanız gerekiyor.” diye de ekledi. Şirket ise ICO’ları çalıştıran birçok kripto para şirketinin peşinden koştu ve spekülatif yatırımlar sunmadan ödeme sistemi kurdukları için menkul kıymetler düzenlemelerinden muaf olduklarını iddia etti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın