28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

SEC Başkanı, Kripto Para Endüstrisini Düzenlemek İçin Daha Fazla Yetki İstiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, düzenleyicinin kripto endüstrisini yönetmek için daha fazla yetkiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC başkanı Gary Gensler, kripto düzenlemeleri ile ilgili Senatör Warren’a bir mektup gönderdi.
  • Gensler, düzenlemeler için daha fazla yetki talebinde bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Senatör Elizabeth Warren’a (D-MA) kripto yatırımcılarının “yeterince korunmadığını” belirten bir mektup gönderdi.

Binance indirim kodu

Mektup, Senatör Warren tarafından 7 Temmuz 2021’de yazılan ve Senatörün kripto para endüstrisinde tüketicinin korunmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiği bir mektuba cevap olarak nitelendirildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Gensler söz konusu mektupta, “Benim görüşüme göre, yasalar kripto ticareti, kredi protokolleri ve merkezi olmayan finans platformlarına odaklanmalıdır. Düzenleyiciler, kripto ticareti ve kredi protokolleri için yasalar üretmek adına ek genel kurul yetkisinden yararlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Kripto Endüstrisi Ne Bekleyebilir?

Bu, Gensler’in kripto endüstrisi için niyetini açıkladığı ilk metin değil.

Gensler, kripto para konusundaki duruşu hakkında sık sık açıklamalar yapıyor. Bunlardan en öne çıkanı, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının, kayıt dışı menkul kıymetler satabileceği iddiası idi.

Gensler, aynı noktayı bugün Senatör Warren’a yazdığı mektupta da yineledi. SEC başkanı, “Gerekli açıklamalar veya piyasa gözetimi olmaksızın birçok tokenin kayıt dışı menkul kıymetler olabileceği bir kripto pazarımız olduğuna inanıyorum.” diye yazdı.

Gensler, Stablecoinlere de Değindi

SEC başkanı ayrıca bugünkü mektupta stablecoin’lere de değindi.

Gensler, stablecoinler ile ilgili, “Kripto platformlarında stablecoin kullanımı, geleneksel bankacılık ve finansal sistemimizle bağlantılı bir dizi kamu politikası hedefinden kaçmak isteyenlere kolaylık sağlayabilir.” dedi.

Gensler’in mektubu, Senatör Warren’ın kripto endüstrisinin mevcut durumuyla ilgili başlıca sorularından birine de yanıt verdi: Geleneksel menkul kıymet borsaları ile kripto borsaları arasında herhangi bir fark olup olmadığı sorusu.

İlgili Haber:  Ripple Davasında Yeni Bir Gelişme Yaşandı: Ripple Mahkemeye Dilekçe Verdi

Gensler, “Yatırımcıların bir aracı sayesinde işlem yaptığı diğer ticaret piyasalarının aksine, kripto para ile insanlar, dünyanın dört bir yanından 24 saat ve arada bir komisyoncu olmadan ticaret yapabilir.” dedi.

Bu gerçek göz önüne alındığında SEC Başkanı, kripto para etkinliğindeki çeşitli boşlukların düzenlenmesi için “ek yetkilere” ihtiyacı olduğuna inanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar