SEC Başkanı, Kripto Para Endüstrisini Düzenlemek İçin Daha Fazla Yetki İstiyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, düzenleyicinin kripto endüstrisini yönetmek için daha fazla yetkiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

blank

Haberin Özeti

  • SEC başkanı Gary Gensler, kripto düzenlemeleri ile ilgili Senatör Warren’a bir mektup gönderdi.
  • Gensler, düzenlemeler için daha fazla yetki talebinde bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Senatör Elizabeth Warren’a (D-MA) kripto yatırımcılarının “yeterince korunmadığını” belirten bir mektup gönderdi.

blank

Mektup, Senatör Warren tarafından 7 Temmuz 2021’de yazılan ve Senatörün kripto para endüstrisinde tüketicinin korunmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiği bir mektuba cevap olarak nitelendirildi.

Gensler söz konusu mektupta, “Benim görüşüme göre, yasalar kripto ticareti, kredi protokolleri ve merkezi olmayan finans platformlarına odaklanmalıdır. Düzenleyiciler, kripto ticareti ve kredi protokolleri için yasalar üretmek adına ek genel kurul yetkisinden yararlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Kripto Endüstrisi Ne Bekleyebilir?

Bu, Gensler’in kripto endüstrisi için niyetini açıkladığı ilk metin değil.

Gensler, kripto para konusundaki duruşu hakkında sık sık açıklamalar yapıyor. Bunlardan en öne çıkanı, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının, kayıt dışı menkul kıymetler satabileceği iddiası idi.

Gensler, aynı noktayı bugün Senatör Warren’a yazdığı mektupta da yineledi. SEC başkanı, “Gerekli açıklamalar veya piyasa gözetimi olmaksızın birçok tokenin kayıt dışı menkul kıymetler olabileceği bir kripto pazarımız olduğuna inanıyorum.” diye yazdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Gensler, Stablecoinlere de Değindi

SEC başkanı ayrıca bugünkü mektupta stablecoin’lere de değindi.

Gensler, stablecoinler ile ilgili, “Kripto platformlarında stablecoin kullanımı, geleneksel bankacılık ve finansal sistemimizle bağlantılı bir dizi kamu politikası hedefinden kaçmak isteyenlere kolaylık sağlayabilir.” dedi.

Gensler’in mektubu, Senatör Warren’ın kripto endüstrisinin mevcut durumuyla ilgili başlıca sorularından birine de yanıt verdi: Geleneksel menkul kıymet borsaları ile kripto borsaları arasında herhangi bir fark olup olmadığı sorusu.

Gensler, “Yatırımcıların bir aracı sayesinde işlem yaptığı diğer ticaret piyasalarının aksine, kripto para ile insanlar, dünyanın dört bir yanından 24 saat ve arada bir komisyoncu olmadan ticaret yapabilir.” dedi.

Bu gerçek göz önüne alındığında SEC Başkanı, kripto para etkinliğindeki çeşitli boşlukların düzenlenmesi için “ek yetkilere” ihtiyacı olduğuna inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı Gerileyince Robinhood’un Kripto Para Geliri de %78 Oranında Azaldı!

Dogecoin fiyatının uzun bir süredir “çılgınca” hareketler yapmaması sonucunda, ABD merkezli ticaret platformu Robinhood’un kripto geliri de önemli ölçüde...
Send this to a friend