26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

SEC Başkanı: “Kripto Paralar Bunları Yaparsa Piyasada Tutunabilir!”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Yeni SEC başkanı Garry Gensler, kripto paraların yalnızca denetleyicilerin sabit kurallar belirlemesi sonrasında ana akım haline gelebileceğini söyledi. Gensler 1.6 trilyon dolarlık dijital varlık piyasası için daha katı kurallara odaklandığını belirtti.

Binance indirim kodu

SEC 7 Farklı Kripto Para Alanı Üzerinde Çalışıyor

Salı günü Bloomberg ile gerçekleştirdiği röportajında Gensler, yatırımcıların dolandırıcılara karşı daha fazla korumaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Gensler ayrıca SEC’in, kripto para piyasasında merkeziyetsiz finans (DeFi) ve stablecoin’lerin de dahil olduğu en az 7 alan üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca Gensler, dijital varlık borsalarına odaklanacağını da tekrar etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bir dönem MIT’de kripto para üzerine dersler veren Gensler, kripto para teknolojisine karşı nötr olmakla beraber merakının da olduğunu ancak yatırımcı koruması konusunda nötr olmadığını söyledi: “Yatırımcıları dolandırıcılara karşı korumak gibi bir sorumluluğumuz var.

Gensler, dijital varlıkların ekonomik büyümeyi hızlandırabileceğine ve geniş kapsamlı kullanılmaya başlayabileceğine inanıyor.

“Geniş Kapsamlı Adaptasyon Yalnızca Net Kurallar ile Sağlanabilir”

Gensler bununla birlikte kripto para sektörünün geniş kapsamlı adaptasyonunun yalnızca kendi kamu politikası hedeflerine uygun yeni kurallar ile mümkün olabileceğini söyledi. Gensler bunu araba kullanımına benzetti. Araba kullanımı da yalnızca yetkililerin yollarda uygulanacak kuralları net bir şekilde açıklamasının ardından yaygınlaşmıştı.

Aynı zamanda eski bir Goldman Sachs ortağı olan Gensler, SEC’in dijital varlıklar alanında çok sayıda çalışmasının olduğunu ve özellikle şu 7 alana odaklandığını aktardı: IPO, alım satım platformları, borç platformları, DeFi, stablecoin’ler, kripto para muhafaza platformları ve ETF’ler.

Gensler Bloomberg’e yaptığı açıklamasında, dijital varlık borsalarını regüle etmenin, kripto paralar üzerinde kontrol sağlamanın en iyi yolu olacağını aktardı. Mayıs ayında Gensler, ABD kongresinden, kripto para ticareti yapılan yerleri daha iyi denetleyebilmesi için SEC’e yeni yetkiler verilmesini talep etmişti.

İlgili Haber:  Ripple CEO'su SEC Davası ile İlgili İyimser Olduğunu Söyledi

Kripto para regülasyonu alanında en önemli sorunlardan biri de, bu sektörün kimin yetki alanına girdiğinin tam olarak net olmaması olarak görülüyor. Yetkililer, Bitcoin’in bir menkul kıymet yerine bir emtia olduğunu düşünüyor. Bu yüzden Bitcoin aslında SEC’in yetkilerinin dışında kalıyor.

Ancak Gensler DeFi sektöründeki borç alımının, belirli bir faiz oranı getirisi sunduğu için SEC’in yetki alanına girebileceğini söyledi. Ayrıca Gensler, dijital varlık havuzları oluşturan platformların yatırım fonlarına benzediğini, bu yüzden SEC’in bunları denetleyebileceğini söyledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar