1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

SEC Başkanlığı Döneminde Tüm Bitcoin ETF Başvurularını Reddeden Jay Clayton, Şimdilerde Mücadelenin Diğer Tarafında Yer Alıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Jay Clayton yönetimindeki SEC, tüm Bitcoin ETF başvurularını reddetmişti. Clayton, şimdilerde ise One River Asset Management’da kripto danışmanı olarak görev yapıyor ve SEC’e yaptıkları Bitcoin ETF başvurusunun kabul edilmesi için çaba sarfediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • One River Asset Management, karbon nötr bir Bitcoin ETF hizmeti sunmak için SEC’e başvuruda bulunan son şirket olarak dikkat çekiyor.
  • SEC’in eski Başkanı Jay Clayton ise şimdilerde One River’da kripto danışmanı görevini yürütüyor.
  • İronik olarak: SEC başkanlığı boyunca tüm Bitcoin ETF başvurularını reddeden Clayton, şimdilerde One River’ın başvurusunun onaylanması için çalışıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski Başkanı Jay Clayton, şimdilerde One River Asset Management’da kripto danışmanı olarak görev alıyor. SEC Başkanlığı döneminde tüm Bitcoin ETF başvurularını reddeden Clayton, şu anda One River’ın başvurusunun kabul edilmesi için çalışıyor.

Binance indirim kodu

Clayton ve SEC

SEC başkanlığı döneminde, Bitcoin piyasasının manipülasyonuna yatkın olduğunu ve bu nedenle ABD borsasında bir ETF olmaması gerektiğini defalarca dile getiren Clayton, geçen yıl kripto hedge fonu One River Asset Management danışman görevine gelmek için SEC’den istifa etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ve One River bugün SEC’e karbon nötr bir Bitcoin ETF’si başlatmak için başvuruda bulundu. One River, bunu yapan son yüksek profilli şirket. SEC, halihazırda sekiz adet ETF başvurusunu inceliyor.

ETF’ler, insanların altın veya gayrimenkul gibi temel bir varlığı temsil eden hisse senetlerini satın almalarına izin veren popüler yatırım ürünleridir. Bir Bitcoin ETF, yatırımcıların varlığa direkt olarak sahip olmak zorunda kalmadan ona yatırım yapmasına olanak sağlar. Yatırımcılar, Bitcoin alıp satmak yerine, kripto fiyatını izleyen hisse senetleri fonundan hisse satın alırlar.

İlgili Haber:  Ethereum Piyasa Değeri PayPal'ı Geride Bıraktı

ABD piyasasında henüz onaylanmış bir Bitcoin ETF’si yok. Çünkü Jay Clayton’ın yönetimi altındaki SEC, piyasa manipülasyonu, kriptodaki şeffaflık eksikliği ve potansiyel likidite problemlerini gerekçe göstererek tüm başvuruları reddetmişti.

One River, Karbon Nötr Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu

One River’ın ETF başvurusu ise biraz daha farklı. Şirket, karbon nötr bir Bitcoin ETF’si başlatmak istiyor. One River, ETF’nin karbon ayak izini en aza indirmek için “karbon kredisi” satın alacağını taahhüt ediyor.

One River başvurusu, Bitcoin’in enerji tüketimi ile ilgili tartışmaların kızıştığı bir zamanda ortaya çıkıyor. Tesla CEO’su ve Bitcoin yatırımcısı Elon Musk geçen hafta, Bitcoin’in çevresel etkisini gerekçe göstererek bundan böyle Tesla tarafından ödeme yöntemi olarak kabul edilmeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklama, kripto paradaki iki haftalık önlenemeyen fiyat düşüşünü başlatan temel etken oldu.

Görünüşe göre One River, SEC başvurusuyla kripto paranın karbon ayak izinden endişe duyan potansiyel yatırımcıları da kazanmak istiyor. Ve firmanın arkasında Clayton gibi zamanında SEC’in en üst mevkisinde bulunmuş bir danışmanın da olduğu göz önüne alınırsa; One River bunu başarabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar