25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

SEC, Bir Bitcoin ETF Başvurusunu Ertelediğini Duyurdu

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), varlık yönetimi firması NYDIG’nin Bitcoin ETF başvurusuna dair kesin kararını erteledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, NYDIG’nin Bitcoin ETF başvurusu ile ilgili kesin kararını 16 Mart tarihine kadar erteledi.
  • Onaylanması halinde bu, ülkedeki ilk spot tabanlı Bitcoin ETF olacak.
  • Ama zor…

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), varlık yönetimi firması NYDIG’nin Bitcoin ETF başvurusuna dair kesin kararını erteledi.

Binance indirim kodu

SEC’ten Bitcoin ETF’ye Dair Bir Erteleme Kararı Daha

Varlık yöneticimi firması Stone Ridge Holdings Group’un bir yan kuruluşu olan NYDIG, geçen yıl Şubat ayında yatırımcıların en büyük kripto paranın fiyatını takip eden hisseleri alıp satmasına olanak sağlayacak “NYDIG Bitcoin ETF” ürününü başlatmak için SEC’e başvuruda bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

SEC’in başvuruya dair kesin kararını vermesi için son tarih aslında 15 Ocak idi. Ancak düzenleyici kurum süreci ertelediğini ve kesin kararını 16 Mart tarihinde açıklayacağını duyurdu.

SEC, kripto para piyasasındaki fiyat manipülasyonu ile ilgili endişelerini öne sürerek şimdiye kadar yapılan tüm Bitcoin ETF başvurularını ya reddetti ya da erteledi. ABD’de spot BTC fiyatına bağlı herhangi bir ETF bulunmuyor.

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF ve Bitcoin Spot ETF Farkı Nedir?

Bununla birlikte kripto para piyasasını yakından takip edenlerin iyi bildiği gibi SEC, bazı Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF’leri geçtiğimiz aylarda onayladı. Hatta ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si, Ekim ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladığı ilk gün yaklaşık 1 milyar Dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirdi.

Ancak Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı bir ETF ile Bitcoin spot fiyatına dayalı bir ETF arasında büyük farklar bulunuyor. İlki BTC’nin gelecekteki fiyatı üzerine yatırım yapan vadeli sözleşmelerinin fiyatını takip ederken; ikincisi direkt olarak BTC fiyatını takip ediyor ki; ABD’deki yatırımcıların da temel isteği bir Bitcoin spot ETF’ye onay verilmesi yönünde.

İlgili Haber:  Bermuda Borsası Bitcoin ETF'yi Başlatıyor

SEC, Mart ayında nasıl bir karar verecek, göreceğiz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend