10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.3 C
İstanbul

SEC, Bir Bitcoin ETF Başvurusunu Ertelediğini Duyurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), varlık yönetimi firması NYDIG’nin Bitcoin ETF başvurusuna dair kesin kararını erteledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, NYDIG’nin Bitcoin ETF başvurusu ile ilgili kesin kararını 16 Mart tarihine kadar erteledi.
  • Onaylanması halinde bu, ülkedeki ilk spot tabanlı Bitcoin ETF olacak.
  • Ama zor…

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), varlık yönetimi firması NYDIG’nin Bitcoin ETF başvurusuna dair kesin kararını erteledi.

Binance indirim kodu

SEC’ten Bitcoin ETF’ye Dair Bir Erteleme Kararı Daha

Varlık yöneticimi firması Stone Ridge Holdings Group’un bir yan kuruluşu olan NYDIG, geçen yıl Şubat ayında yatırımcıların en büyük kripto paranın fiyatını takip eden hisseleri alıp satmasına olanak sağlayacak “NYDIG Bitcoin ETF” ürününü başlatmak için SEC’e başvuruda bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SEC’in başvuruya dair kesin kararını vermesi için son tarih aslında 15 Ocak idi. Ancak düzenleyici kurum süreci ertelediğini ve kesin kararını 16 Mart tarihinde açıklayacağını duyurdu.

SEC, kripto para piyasasındaki fiyat manipülasyonu ile ilgili endişelerini öne sürerek şimdiye kadar yapılan tüm Bitcoin ETF başvurularını ya reddetti ya da erteledi. ABD’de spot BTC fiyatına bağlı herhangi bir ETF bulunmuyor.

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF ve Bitcoin Spot ETF Farkı Nedir?

Bununla birlikte kripto para piyasasını yakından takip edenlerin iyi bildiği gibi SEC, bazı Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF’leri geçtiğimiz aylarda onayladı. Hatta ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si, Ekim ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladığı ilk gün yaklaşık 1 milyar Dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirdi.

Ancak Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı bir ETF ile Bitcoin spot fiyatına dayalı bir ETF arasında büyük farklar bulunuyor. İlki BTC’nin gelecekteki fiyatı üzerine yatırım yapan vadeli sözleşmelerinin fiyatını takip ederken; ikincisi direkt olarak BTC fiyatını takip ediyor ki; ABD’deki yatırımcıların da temel isteği bir Bitcoin spot ETF’ye onay verilmesi yönünde.

İlgili Haber:  Güney Amerika İlk Bitcoin ETF'sine Kavuştu

SEC, Mart ayında nasıl bir karar verecek, göreceğiz…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar