9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

SEC, Bir Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti: Bitcoin Fiyatına Etkisi Nasıl Olacak?

Önemli Gelişmeler

SEC, “gerçek” bir Bitcoin ETF’sinin (direkt olarak spot BTC fiyatına bağlı) piyasaya girmesini bir kez daha reddetti.

blank

Haberin Özeti

  • SEC, bugün yatırım firması VanEck’in Bitcoin fiyatını “doğrudan” takip eden spot Bitcoin ETF başvurusunu reddettiğini açıkladı.
  • SEC, konu ile ilgili açıklamasında, Bitcoin spot piyasasının “dolandırıcılık ve manipülasyona” meyilli olmasına yönelik endişelerini bir kez daha dile getirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugün yatırım firması VanEck’in Bitcoin fiyatını “doğrudan” takip eden bir borsada işlem gören fon başlatma başvurusunu reddettiğini açıkladı.

blank

Bitcoin ETF Başvuruları ve SEC

SEC, konu ile ilgili açıklamasında, Bitcoin spot piyasasının “dolandırıcılık ve manipülasyona” meyilli olmasına yönelik endişelerini bir kez daha dile getirdi. Komisyon bugüne kadar yalnızca Bitcoin’in gelecekteki fiyatına yönelik yatırım yapılabilen ve temel olarak CFTC tarafından düzenlenen Bitcoin vadeli işlemleri ETF’lerine onay verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

New York merkezli varlık yönetimi firması VanEck, bir Bitcoin ETF başlatmak için ilk başvurusunu Aralık 2020’de yaptı. Ancak SEC, diğer tüm Bitcoin ETF başvuruları gibi VanEck’in başvurusunu da sürekli olarak erteledi ve kararını geciktirdi.

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’leri Onaylanıyor

ETF, yatırımcıların temel bir varlığı temsil eden hisseleri satın almalarını sağlayan bir yatırım aracıdır. Altın, emlak ve döviz ETF’leri ABD’de çok popülerdir Bir Bitcoin ETF de bu anlamda yatırımcıların, kripto parayı bir kripto borsasından satın alma ve kripto para cüzdanında saklama zahmetine girmeden dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlar.

Yıllar boyunca SEC, temel olarak kripto para tabanlı Bitcoin spot ETF başvurularını defalarca geri çevirdi; ancak geçtiğimiz aylarda SEC Başkanı Gary Gensler’in Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı bir ETF’yi onaylayabileceklerine dair imalarından sonra bu alan daha da hareketlendi.

İlgili Haber:  Tüm Bitcoin'ler Çıkarıldıktan Sonra Ne Olacak?

Sonuç olarak SEC, ilki Ekim ayında olmak üzere arka arkaya Bitcoin vadeli işlemleri ETF başvurularını onayladığını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend