8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

SEC, Bir Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti: Bitcoin Fiyatına Etkisi Nasıl Olacak?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

SEC, “gerçek” bir Bitcoin ETF’sinin (direkt olarak spot BTC fiyatına bağlı) piyasaya girmesini bir kez daha reddetti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, bugün yatırım firması VanEck’in Bitcoin fiyatını “doğrudan” takip eden spot Bitcoin ETF başvurusunu reddettiğini açıkladı.
  • SEC, konu ile ilgili açıklamasında, Bitcoin spot piyasasının “dolandırıcılık ve manipülasyona” meyilli olmasına yönelik endişelerini bir kez daha dile getirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugün yatırım firması VanEck’in Bitcoin fiyatını “doğrudan” takip eden bir borsada işlem gören fon başlatma başvurusunu reddettiğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Bitcoin ETF Başvuruları ve SEC

SEC, konu ile ilgili açıklamasında, Bitcoin spot piyasasının “dolandırıcılık ve manipülasyona” meyilli olmasına yönelik endişelerini bir kez daha dile getirdi. Komisyon bugüne kadar yalnızca Bitcoin’in gelecekteki fiyatına yönelik yatırım yapılabilen ve temel olarak CFTC tarafından düzenlenen Bitcoin vadeli işlemleri ETF’lerine onay verdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

New York merkezli varlık yönetimi firması VanEck, bir Bitcoin ETF başlatmak için ilk başvurusunu Aralık 2020’de yaptı. Ancak SEC, diğer tüm Bitcoin ETF başvuruları gibi VanEck’in başvurusunu da sürekli olarak erteledi ve kararını geciktirdi.

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’leri Onaylanıyor

ETF, yatırımcıların temel bir varlığı temsil eden hisseleri satın almalarını sağlayan bir yatırım aracıdır. Altın, emlak ve döviz ETF’leri ABD’de çok popülerdir Bir Bitcoin ETF de bu anlamda yatırımcıların, kripto parayı bir kripto borsasından satın alma ve kripto para cüzdanında saklama zahmetine girmeden dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlar.

Yıllar boyunca SEC, temel olarak kripto para tabanlı Bitcoin spot ETF başvurularını defalarca geri çevirdi; ancak geçtiğimiz aylarda SEC Başkanı Gary Gensler’in Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı bir ETF’yi onaylayabileceklerine dair imalarından sonra bu alan daha da hareketlendi.

İlgili Haber:  Yakın Zamanda Onaylanabilecek Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF Başvuruları Hangileri?

Sonuç olarak SEC, ilki Ekim ayında olmak üzere arka arkaya Bitcoin vadeli işlemleri ETF başvurularını onayladığını duyurdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar