SEC, Bir DeFi Projesinin 30 Milyon Dolarlık Dolandırıcılık Yaptığını İddia Ediyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Proje, DeFi Money Market, Tim Draper ve Chainlink tarafından destekleniyor.

blank

Haberin Özeti

  • SEC, DeFi Money Market adlı bir kripto şirketinin kayıt dışı menkul kıymetler satışından 30 milyon Dolar gelir sağladığını iddia etti.
  • SEC ve şirket bir anlaşma sağladı ve şirketin iki yöneticisi para cezasına çarptırıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir kripto kredi projesine ve iki yöneticisine kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptıkları gerekçesiyle dava açtı.

blank

SEC’in DeFi Money Market ile İlgili Suçlamaları

SEC açıklamasına göre, DeFi Money Market adlı kripto projesi iki farklı türde Ethereum tabanlı token satarak bir yıl boyunca 30 milyon Doların üzerinde para topladı. SEC’e göre, her ikisi de resmi olarak kayıtlı olmayan iki token de “menkul kıymet” tanımına uyuyor.

Yatırımcıları arasında risk sermayedarı Tim Draper’ın da bulunduğu DeFi Money Market, geçtiğimiz Şubat ayında kapatıldı. Anlaşmanın bir parçası olarak şirket 13 milyon Dolara yakın bir varlığı iade etmeyi kabul etti. Dolandırıcılık planının mimarları olduğu iddia edilen Gregory Keough ve Derek Acree de 125.000 Dolar para cezasına çarptırıldı. Öte yandan DeFi Money Market, bazı token sahiplerine yatırımlarını geri almaları için fon sağladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

“DeFi Money Market, Bir DINO Projesi”

Kripto endüstrisine karşı hoşgörüsüyle tanınan SEC komisyon üyesi Hester Peirce, DeFi Money Market’i bir “DINO” projesi olarak tanımladı. DINO, “Yalnızca Adıyla Merkezi Olmayan” anlamına geliyor.

Bu tanımlamanın nedeni, DeFi Money Market’in iş modelinin tamamen kod aracılığıyla kontrol edilmemesidir. Şirkette akıllı sözleşmeler sisteminden ziyade, yatırımcıların parasını yöneten bir yönetici grubu yer alıyordu. Ancak DeFi (merkezi olmayan finans) tanımı altındaki şirketler, genellikle bankalar ve yatırım yöneticileri gibi aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırma iddiası ile yola çıkarlar ve bu hizmeti sunarlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend