28 Mayıs 2022, Cumartesi
18.5 C
İstanbul

SEC, Bir DeFi Projesinin 30 Milyon Dolarlık Dolandırıcılık Yaptığını İddia Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Proje, DeFi Money Market, Tim Draper ve Chainlink tarafından destekleniyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, DeFi Money Market adlı bir kripto şirketinin kayıt dışı menkul kıymetler satışından 30 milyon Dolar gelir sağladığını iddia etti.
  • SEC ve şirket bir anlaşma sağladı ve şirketin iki yöneticisi para cezasına çarptırıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir kripto kredi projesine ve iki yöneticisine kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptıkları gerekçesiyle dava açtı.

Binance indirim kodu

SEC’in DeFi Money Market ile İlgili Suçlamaları

SEC açıklamasına göre, DeFi Money Market adlı kripto projesi iki farklı türde Ethereum tabanlı token satarak bir yıl boyunca 30 milyon Doların üzerinde para topladı. SEC’e göre, her ikisi de resmi olarak kayıtlı olmayan iki token de “menkul kıymet” tanımına uyuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yatırımcıları arasında risk sermayedarı Tim Draper’ın da bulunduğu DeFi Money Market, geçtiğimiz Şubat ayında kapatıldı. Anlaşmanın bir parçası olarak şirket 13 milyon Dolara yakın bir varlığı iade etmeyi kabul etti. Dolandırıcılık planının mimarları olduğu iddia edilen Gregory Keough ve Derek Acree de 125.000 Dolar para cezasına çarptırıldı. Öte yandan DeFi Money Market, bazı token sahiplerine yatırımlarını geri almaları için fon sağladı.

“DeFi Money Market, Bir DINO Projesi”

Kripto endüstrisine karşı hoşgörüsüyle tanınan SEC komisyon üyesi Hester Peirce, DeFi Money Market’i bir “DINO” projesi olarak tanımladı. DINO, “Yalnızca Adıyla Merkezi Olmayan” anlamına geliyor.

Bu tanımlamanın nedeni, DeFi Money Market’in iş modelinin tamamen kod aracılığıyla kontrol edilmemesidir. Şirkette akıllı sözleşmeler sisteminden ziyade, yatırımcıların parasını yöneten bir yönetici grubu yer alıyordu. Ancak DeFi (merkezi olmayan finans) tanımı altındaki şirketler, genellikle bankalar ve yatırım yöneticileri gibi aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırma iddiası ile yola çıkarlar ve bu hizmeti sunarlar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar