1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

SEC, Bitcoin Vadeli İşlem Piyasası ile İlgili Uyarılarda Bulundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

SEC’in Yatırım Yönetimi Bölümü yaptığı açıklamada, yatırımcıların Bitcoin vadeli işlem piyasasında dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, yatırımcıları Bitcoin vadeli işlem piyasasında dikkatli olmaya çağıran bir bildiri yayınladı.
  • SEC, şu anda 8 adet Bitcoin ETF başvurusu ile karşı karşıya.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin vadeli işlem piyasası hakkında bir bildiri yayınlayarak yatırımcıların dikkatli olmaları yönünde uyarıda bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir?

Bitcoin vadeli işlemleri, yatırımcıların kripto parayı ellerinde tutmak veya depolamak zorunda kalmadan Bitcoin’e yatırım yapmalarına olanak sağlar.

Bir emtia veya hisse senedi için yapılan herhangi bir vadeli işlem sözleşmesi gibi, Bitcoin vadeli işlemleri de yatırımcılara Bitcoin’in gelecekteki fiyatı hakkında spekülasyon yapma şansı verir. SEC’in açıklamasında da Bitcoin vadeli işlemleri “oldukça spekülatif” bir yatırım aracı olarak tanımlanıyor.

Ayrıca SEC, daha geniş Bitcoin pazarındaki fiyat dalgalanmalarına ve dolandırıcılıklara karşı yatırımcıları uyarıyor.

SEC tarafından yapılan açıklamada, “Yatırımcılar, Bitcoin ve Bitcoin vadeli işlem piyasasının oynaklığını ve bunun yanı sıra Bitcoin piyasasındaki dolandırıcılık faaliyetlerini ve manipülasyon potansiyelini göz önünde bulundurmalıdır.” ifadeleri yer aldı.

Bu, SEC’in Bitcoin vadeli işlem piyasası hakkındaki düşüncelerini ilk kez paylaşması değil.

Bitcoin vadeli işlemlerinin 2017’de piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra SEC, Bitcoin vadeli işlem piyasasının, o sırada yeni oluşmakta olan bir piyasa olduğunu kabul eden “Cryptocurrency Holdings Letter” başlıklı bir metin yayınladı.

O zamandan beri SEC’in görüşü belli ölçüde değişti. SEC, vadeli işlemler piyasasının doğasında bulunan riskler ile ilgili genel bir uyarı yapsa da 2017’den bu yana kaydedilen ilerlemenin de altını çizdi.

SEC, “Bitcoin vadeli işlemler piyasası o zamandan beri artan ticaret hacimleri ve açık faiz pozisyonları ile önemli bir gelişim yaşadı.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  HSBC Bangladeş, Singapur'dan Akaryakıt İthal Etmek İçin Blok Zinciri Kullanıyor

SEC’in ETF Macerası

Şu anda SEC’in önünde incelenmeyi ve onaylanmayı bekleyen 8 adet Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor. Bu yıl içinde kuzey komşusu Kanada, 4 adet Bitcoin ETF ve 4 adet Ethereum ETF başvurusunu onayladı. ABD’deki kripto tüccarlarının umudu ise SEC’in de en azından bu yıl sona ermeden önce bir Bitcoin ETF başvurusunu onaylayacağı yönünde.

Yeni SEC başkanı Gary Gensler’in de bu konuda bir değişim yaratması ve söz konusu başvuruları onaylaması ümit ediliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar