8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

SEC, Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF Başvurusunu Onayladı: Kripto Para İçin Dönüm Noktası

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yıllardır bir Bitcoin ETF’sine izin vermeyi erteliyordu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ProShares’in Bitcoin vadeli işlemler ETF başvurusunu onayladığını duyurdu.
  • SEC, son 4 yılda onlarca kripto ETF başvurusunu reddetmişti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son 4 yılda onlarca başvuruyu reddettikten sonra ilk kez bir Bitcoin ETF’ye onay verdi.

Binance indirim kodu

Kripto Para İçin Bir Dönüm Noktası: Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF

ProShares, Bitcoin Strategy ETF’sinin SEC tarafından onaylandığına dair bir izahnameyi geçtiğimiz gün yayınladı. Şirketin ETF’si, doğrudan Bitcoin’in mevcut fiyatı yerine Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı hisselere yatırım yapacak. Yine SEC’in bu onayı, kripto para endüstrisi için bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ETF’ler, hisse senetlerinin, emtiaların veya diğer yatırım varlıklarının fiyatını izleyen ticari ürünlerdir ve hisse senetleri gibi halka açık borsalarda işlem görürler. Bu, ETF’lerin normal piyasa saatlerinde alınıp satılabilecekleri ve Coinbase gibi bir borsada kripto para satın almanın zorluklarından çekinen insanlar için kolayca ulaşılabilir olabilecekleri anlamına geliyor.

Pek Çok Başvuru Sırada Bekliyor

Öte yandan Mike Novogratz’ın Galaxy Digital’i ve Cathie Wood’un ARK Invest’i de dahil olmak üzere pek çok firma, direkt olarak Bitcoin’in fiyatına bağlı bir ETF başlatmak için yaptıkları başvuruların sonucunu bekliyor.

Bunun yanında VanEck ve Valkyrie’nin Bitcoin vadeli işlemler ETF başvuruları için sonuç açıklama tarihi yaklaşıyor. Bu anlamda SEC, Ekim ayının sonunda söz konusu iki Bitcoin vadeli işlem ETF’sini de onaylayabilir.

Son olarak SEC, geçtiğimiz gün yayınladığı bir tweet’te, kripto paraya onay vemesine rağmen tüketicilerin potansiyel riskler konusundaki dikkatli olması gerektiğini vurguladı. SEC, tweetinde, “Bitcoin vadeli işlemleri ETF’ye yatırım yapmadan önce, potansiyel riskleri ve faydaları dikkatlice tarttığınızdan emin olun.” diye yazdı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar