9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

SEC, Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF Başvurusunu Onayladı: Kripto Para İçin Dönüm Noktası

Önemli Gelişmeler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yıllardır bir Bitcoin ETF’sine izin vermeyi erteliyordu.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ProShares’in Bitcoin vadeli işlemler ETF başvurusunu onayladığını duyurdu.
  • SEC, son 4 yılda onlarca kripto ETF başvurusunu reddetmişti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son 4 yılda onlarca başvuruyu reddettikten sonra ilk kez bir Bitcoin ETF’ye onay verdi.

blank

Kripto Para İçin Bir Dönüm Noktası: Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF

ProShares, Bitcoin Strategy ETF’sinin SEC tarafından onaylandığına dair bir izahnameyi geçtiğimiz gün yayınladı. Şirketin ETF’si, doğrudan Bitcoin’in mevcut fiyatı yerine Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı hisselere yatırım yapacak. Yine SEC’in bu onayı, kripto para endüstrisi için bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

ETF’ler, hisse senetlerinin, emtiaların veya diğer yatırım varlıklarının fiyatını izleyen ticari ürünlerdir ve hisse senetleri gibi halka açık borsalarda işlem görürler. Bu, ETF’lerin normal piyasa saatlerinde alınıp satılabilecekleri ve Coinbase gibi bir borsada kripto para satın almanın zorluklarından çekinen insanlar için kolayca ulaşılabilir olabilecekleri anlamına geliyor.

Pek Çok Başvuru Sırada Bekliyor

Öte yandan Mike Novogratz’ın Galaxy Digital’i ve Cathie Wood’un ARK Invest’i de dahil olmak üzere pek çok firma, direkt olarak Bitcoin’in fiyatına bağlı bir ETF başlatmak için yaptıkları başvuruların sonucunu bekliyor.

Bunun yanında VanEck ve Valkyrie’nin Bitcoin vadeli işlemler ETF başvuruları için sonuç açıklama tarihi yaklaşıyor. Bu anlamda SEC, Ekim ayının sonunda söz konusu iki Bitcoin vadeli işlem ETF’sini de onaylayabilir.

Son olarak SEC, geçtiğimiz gün yayınladığı bir tweet’te, kripto paraya onay vemesine rağmen tüketicilerin potansiyel riskler konusundaki dikkatli olması gerektiğini vurguladı. SEC, tweetinde, “Bitcoin vadeli işlemleri ETF’ye yatırım yapmadan önce, potansiyel riskleri ve faydaları dikkatlice tarttığınızdan emin olun.” diye yazdı.

İlgili Haber:  Mike Novogratz Ripple'ı (XRP) ve Yatırımcılarını "Yerden Yere Vurdu"

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend