14 Ağustos 2022, Pazar
25.5 C
İstanbul

SEC’in Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’sini Onaylaması Bekleniyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Perşembe günü yayınlanan bir Bloomberg haberi, SEC’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini yakında onaylayacağını yazıyor. Bu haber, BTC fiyatındaki yükselişin de temel tetikleyici nedeni olarak görülüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bloomberg, SEC’in ProShares ve Invesco’dan gelen Bitcoin vadeli işlemleri ETF başvurularını önümüzdeki hafta içinde onaylayacağını bildirdi.
  • Haberin yayınlanmasının ardından Bitcoin fiyatı, bir saatten kısa bir sürede %4’ten fazla artarak 60.000 Dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si için yapılan iki başvuru, SEC tarafından detaylı bir şekilde inceleniyor. Ekim ayı boyunca, söz konusu ETF’lerin onaylanacağına dair bir söylenti kripto endüstrisinde dolaşıyordu. Bloomberg’in yayınladığı bir haber ise bu söylentiyi daha da güçlendirdi.

Binance indirim kodu

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si Önümüzdeki Hafta İçinde Onaylanabilir

Bloomberg, Perşembe günü yayınladığı bir haberde, SEC’in ProShares ve Invesco’dan gelen Bitcoin vadeli işlemleri ETF başvurularını önümüzdeki hafta içinde onaylayacağını bildirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Haberin yayınlanmasının ardından Bitcoin fiyatı, bir saatten kısa bir sürede %4’ten fazla artarak 60.000 Dolar seviyesinin üzerine çıktı. BTC, şu dakikalarda ise 59.800 Dolar seviyesinde seyrediyor.

SEC, vadeli işlem ETF’lerine onay verdiği takdirde bu, ABD’de onaylanan ilk Bitcoin bağlantılı ETF’ler olacak. Ancak vadeli işlem sözleşmelerine bağlı ETF’ler, hâlâ kripto para yatırımcılarının görmeyi umduğu “saf” Bitcoin ETF’leri değil. Yine de endüstrinin büyük çoğunluğu böyle bir onaylamayı, kriptonun ana akım benimsenmesine yönelik önemli bir adım olarak görüyor.

SEC ve Kripto Para Endüstrisi

Bu yıl göreve gelen SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz ay kripto parayı düzenleme konusundaki görüşlerini kamuoyu ile çok daha sık bir şekilde paylaşmaya başladı; ve söylediklerinin çoğu, kripto para yatırımcılarını endişelendirdi. Gensler, stablecoinlerin birer “kayıtsız menkul kıymet” olduğunu ve bu nedenle de yasal olarak düzenlenmeleri gerektiğini sıklıkla dile getirdi.

İlgili Haber:  Grayscale: "SEC, Bitcoin Spot ETF'sini Reddedemez!"

Yine de bir endüstriyi üzenlemek istemek, onu iptal etmek anlamına gelmez. Gensler iki adet Bitcoin vadeli işlem ETF’sini onaylarsa; kripto para yatırımcıları gözündeki itibarı da hiç şüphesiz pozitif anlamda değişecektir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar