9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

SEC’in Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’sini Onaylaması Bekleniyor

Önemli Gelişmeler

Perşembe günü yayınlanan bir Bloomberg haberi, SEC’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini yakında onaylayacağını yazıyor. Bu haber, BTC fiyatındaki yükselişin de temel tetikleyici nedeni olarak görülüyor.

blank

Haberin Özeti

  • Bloomberg, SEC’in ProShares ve Invesco’dan gelen Bitcoin vadeli işlemleri ETF başvurularını önümüzdeki hafta içinde onaylayacağını bildirdi.
  • Haberin yayınlanmasının ardından Bitcoin fiyatı, bir saatten kısa bir sürede %4’ten fazla artarak 60.000 Dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si için yapılan iki başvuru, SEC tarafından detaylı bir şekilde inceleniyor. Ekim ayı boyunca, söz konusu ETF’lerin onaylanacağına dair bir söylenti kripto endüstrisinde dolaşıyordu. Bloomberg’in yayınladığı bir haber ise bu söylentiyi daha da güçlendirdi.

blank

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si Önümüzdeki Hafta İçinde Onaylanabilir

Bloomberg, Perşembe günü yayınladığı bir haberde, SEC’in ProShares ve Invesco’dan gelen Bitcoin vadeli işlemleri ETF başvurularını önümüzdeki hafta içinde onaylayacağını bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Haberin yayınlanmasının ardından Bitcoin fiyatı, bir saatten kısa bir sürede %4’ten fazla artarak 60.000 Dolar seviyesinin üzerine çıktı. BTC, şu dakikalarda ise 59.800 Dolar seviyesinde seyrediyor.

SEC, vadeli işlem ETF’lerine onay verdiği takdirde bu, ABD’de onaylanan ilk Bitcoin bağlantılı ETF’ler olacak. Ancak vadeli işlem sözleşmelerine bağlı ETF’ler, hâlâ kripto para yatırımcılarının görmeyi umduğu “saf” Bitcoin ETF’leri değil. Yine de endüstrinin büyük çoğunluğu böyle bir onaylamayı, kriptonun ana akım benimsenmesine yönelik önemli bir adım olarak görüyor.

SEC ve Kripto Para Endüstrisi

Bu yıl göreve gelen SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz ay kripto parayı düzenleme konusundaki görüşlerini kamuoyu ile çok daha sık bir şekilde paylaşmaya başladı; ve söylediklerinin çoğu, kripto para yatırımcılarını endişelendirdi. Gensler, stablecoinlerin birer “kayıtsız menkul kıymet” olduğunu ve bu nedenle de yasal olarak düzenlenmeleri gerektiğini sıklıkla dile getirdi.

İlgili Haber:  SEC Davasındaki Son Gelişmeden Sonra XRP Fiyatında Bir Patlama İhtimali Olabilir mi?

Yine de bir endüstriyi üzenlemek istemek, onu iptal etmek anlamına gelmez. Gensler iki adet Bitcoin vadeli işlem ETF’sini onaylarsa; kripto para yatırımcıları gözündeki itibarı da hiç şüphesiz pozitif anlamda değişecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend