2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

SEC, BNB ile İlgili İnceleme Başlattı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

ABD’li düzenleyiciler Binance’in beş yıl önce faaliyete geçtiği sırada BNB tokenini satarak menkul kıymet kurallarını ihlal edip etmediğini araştırıyor.

Binance indirim kodu

Bloomberg’in haberine göre SEC hem Binance borsasının geçmişini hem de şu anda piyasa değerine göre dünyanın beşinci en büyük tokeni olan BNB’nin satış şeklini araştırıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

SEC yetkilileri ilk olarak 2017 yılında ICO olarak satışı yapılan BNB’nin ajansa resmi olarak kayıtlı olması gereken bir menkul kıymet olup olmadığını inceliyor.

BNB’nin geçmişinin incelenmesi, Washington’da birden fazla soruşturmayla karşı karşıya olduğu için Binance için rahatsız edici bir gelişme olabilir. Bildiğiniz üzere ICO’lar 2017’nin en popüler fon toplama yöntemiydi. ICO aracılığıyla fon toplayan pek çok projenin batması ya da sahiplerinin ortadan kaybolmasıyla ICO’lar da popülerliğini kaybetti. SEC’in özellikle ICO’lara sert yaptırımlar uyguladığı biliniyor.

Binance yaptığı açıklamada, “düzenleyicilerle devam eden görüşmelerimiz hakkında yorum yapmamız uygun olmaz” dedi. Şirket, yetkililerle birlikte çalıştığını ve düzenleyiciler tarafından belirlenen tüm gereklilikleri karşılamaya devam edeceklerini de özellikle vurguladı.

Yatırımcılar, bir şirket veya projeyi finanse ederek kâr elde etmek amacıyla herhangi bir dijital varlık satın alırsa, bu SEC’in görev alanına girebilir.

Dünyanın en büyük borsasını yöneten ve herhangi bir ülkede mukim olmadığını, ancak dünyanın dört bir yanına dağılmış iştirakleri olduğunu söyleyen Binance, kripto endüstrisini dizginlemek isteyen Amerikalı yetkililerin odağında bulunuyor. Binance, hali hazırda ABD Adalet Bakanlığı, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ve İç Gelir Servisi’nin soruşturmalarıyla karşı karşıya.

BNB’nin 2017 lansmanı

BNB’nin 2017’deki lansmanından önce Binance, BNB ile ilgili planlarını yayınladıkları “white paper” ile açıklamıştı. Yayınlanan bu teknik dökümana göre, BNB’nin arzı 200 milyon ile sınırlı olacak ve tokenlerin yarısı dünya çapında birden fazla platformda gerçekleşen ICO aracılığıyla satılacaktı. Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’yu da içeren kurucu ekip için ise 80 milyon token rezerv edilecekti.

İlgili Haber:  Büyük Miktarda Tesla Hissesinin Sahibi Olan Ross Gerber, Kripto Para Yatırımına Başlıyor

BNB’nin teknik dökümanında ayrıca, ICO’da toplanan fonların %85’inin Binance’in küresel borsasını oluşturmak ve pazarlamak için kullanılacağı da belirtilmişti.

Binance kendi borsası üzerinde işlem yapan kullanıcıları ve yatırımcıları BNB kullanmaya teşvik etmek için BNB ile ödeme yapanlara daha düşük işlem ücretleri veriyor.

2017’deki ICO sırasında BNB satın aldığını söyleyen en az bir ABD vatandaşının ortaya çıkması SEC’in elini güçlendirecek. Zira herhangi bir ABD vatandaşının böyle bir alım yapması SEC’in yargı alanına giriyor.

Bu arada belirtmemiz gerekir, SEC’in bu şekilde başlattığı başka soruşturmalar da var. Örneğin Ripple. Yıllardır devam ediyor. Dolayısıyla SEC’in Binance için başlattığı bu inceleme de muhtemelen hemen sonuçlanmayacaktır.

BNB’nin ötesinde, SEC ayrıca Binance’in “insider trading” yapıp yapmadığını ve 2019’da kurulan Binance.US’nin uyumluluklarını da inceliyor.

Nisan 2021’de SEC’i devraldığından beri, SEC Başkanı Gary Gensler, neredeyse tüm ICO’ların menkul kıymetler olduğunu ve ajans tarafından düzenlenmesi gerektiğini söylüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar