29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

SEC Davası XRP için Sonun Başlangıcı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

CoinMarketCap’e göre şu anda değer bakımından en büyük dördüncü kripto para olan XRP yaşam mücadelesi veriyor. San Francisco merkezli Ripple şirketi tarafından kontrol edilen dijital token, son 24 saatte değerinin yarısını kaybetti. XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), tokenin perakende müşterilere yasa dışı olarak pazarlandığını söylemesinin ardından serbest düşüşe geçti.

Binance indirim kodu

Frances Coppola haklı çıkmaktan mutlu

Şimdi, birkaç küçük kripto para borsası XRP’yi platformlarından kaldırırken, tüccarlar ve analistler XRP’nin geleceğini sorguluyor. Eleştirmenlerden biri bunu “sonun başlangıcı” olarak adlandırıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Geçmişte Ripple’ı ve XRP tokenini alenen eleştiren finansal analist ve yorumcu Frances Coppola, “Bunun sonun başlangıcı olduğunu düşünüyorum” dedi. “Yatırımcılar halihazırda XRP’yi ellerinden geldiğince çabuk çıkarmaya çalışıyorlar.”

XRP fiyatı, Kasım ayına kadar yükseldikten sonra, SEC’ten gelen şok haber ile bir haftadan kısa bir süre içinde 0.64$’dan 0.30$’a düştü.

Bu haftanın başlarında SEC, XRP tokeninin menkul kıymet olarak bilinen ticarete konu bir varlık olduğunu ve bu nedenle düzenlemelere tabi olduğunu belirtip şirket aleyhine dava açtığını açıkladı. Dava, Ripple’ın 2013’ten bu yana kayıtsız menkul kıymet olarak 1.3 milyar dolar topladığını iddia ediyor.

OSL, Beaxy ve CrossTower adlı üç küçük kripto borsası, XRP ticaretini askıya aldı veya tamamen kaldırdı. Bitwise Asset Management ise XRP pozisyonunu tasfiye etti.

Bu arada, dünya çapında yaklaşık 40 milyon kullanıcıya sahip olan ve devasa bir halka arz için hazırlanan dünyanın en büyük borsalarından ABD merkezli Coinbase seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

Coppola, “XRP ticaretine izin veren herhangi bir borsa potansiyel olarak yasayı çiğniyor. Bu yüzden borsalar XRP’yi listeden çıkarmak zorunda” dedi. Coppola’ya göre XRP birden ortadan kalkmayacak. Tokenin ölümü yavaşça gerçekleşecek.

İlgili Haber:  Ünlü Model Emily Ratajkowski’nin NFT’si 175.000 Dolara Satıldı

Glen Goodman: Sonuç ölümcül olabilir

Geçmişte çeşitli zamanlarda XRP alıp satan finans yazarı ve ticaret uzmanı Glen Goodman, “Bu potansiyel mahkeme davası XRP için ölümcül derecede ciddi, hatta muhtemelen ölümcül” dedi.

“SEC, dalga geçmiyor. Bu aslında benzer kripto paralar için atılmış bir uyarı ateşi.”

Bununla birlikte, eski CEO Chris Larsen ile birlikte ABD Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal etmekle suçlanan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, mücadele sözü verdi.

Garlinghouse bir blog gönderisinde, “SEC gerçekler ve yasalar konusunda tamamen yanlış. Nihayetinde tarafsız bir kurum önünde galip geleceğimize eminiz.”

“SEC, XRP’nin sekiz yıldan fazla bir süredir para birimi olarak işlev görmesine izin verdi. Bu eylemi yönetimdeki değişiklikten sadece günler önce gerçekleştirmenin nedenini sorguluyoruz.”

Goodman, “XRP hızlı ve sert düştü. Bir ay önce devasa boğa koşusuna başladığı seviyede hızla destek buldu” dedi. “Perspektif olarak ifade etmek gerekirse, burada sadece Kasım ayının fiyatlarına döndük! Ancak SEC’in yeni yönetiminin nasıl ilerlemeye karar verdiğine bağlı olarak durum çok daha kötüye gidebilir. Bu davayı başlatan yetkililer Trump yönetiminden ayrılıyor. Bu yüzden seleflerinin ne yapacağını bilemeyiz.”

Bununla birlikte, önümüzdeki yıl Ripple ve XRP’nin görünümü kasvetli. Bazı kripto para yatırımcıları XRP’nin uzun vadeli düşüşüne devam etmesini bekliyor. Bu da XRP’nin 2018’in başındaki en yüksek seviyelerinden bu yana değerinin %90’ından fazlasını kaybettiğini gösteriyor.

Dijital varlık yöneticisi Nexo’nun yönetici ortağı Antoni Trenchev, “Ripple için dönüştürücü bir 2021 beklentisi artık ütopik görünüyor. SEC geciktiğini ancak unutmadığını açıkça ortaya koydu” dedi. “2020 boyunca, XRP’nin fiyatı, projenin sosyal medyadaki azalan ilgisi ile doğrudan ilişkilendirildi. SEC davası, XRP’nin fiyat toparlanma potansiyeline daha fazla darbe vurdu.”

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar