1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

SEC Dogecoin’e Savaş Açabilir mi? Sonuçları Ne Olur?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Herkesin bildiği gibi kripto para piyasası Dogecoin (DOGE) isimli bir eğlence aracına sahip. Şaka coini olarak adlandırılan DOGE 2013 yılında bir şaka olarak yaratılmıştı ancak son zamanlarda artık işler ciddiye bindi. Bu, denetleyici kurumların Dogecoin’in ensesinde olduğu anlamına gelebilir mi? Avukat Jeremy Hogan son videosunda bu meseleyi işledi.

Binance indirim kodu

Dogecoin ve SEC

2013 yılında kurulmasıyla piyasadaki DOGE’un tümünün %95’inden fazlası bir sene içerisinde madencilik ile çıkarıldı. Bu durum aslında kripto para topluluğunun bu zararsız coine olan desteğini de gözler önüne seriyor. Ancak topluluğun DOGE’a olan ilgisi arttıkça kendisini “Dogefather” olarak adlandıran Elon Musk gibi isimler de giderek daha fazla ön plana çıkmaya başladı.

Binance indirim kodu

Sadece bir yıl içerisinde DOGE’un değeri %7.000 oranında yükseldi. Bu büyüklükte bir yükseliş geleneksel yatırımcılar ve denetleyiciler için alarm sinyalleri olarak algılandı. Ancak Dogecoin ICO (kripto para halka arzı) yöntemiyle piyasaya çıkmadığı için merkezi bir yönetici tarafından gerçekleştirilmiş direkt bir satış da bulunmuyordu. Jeremy Hogan’a göre Dogecoin yalnızca, merkeziyetsiz bir deftere sahip olan ve birbiriyle bağlantısız bir topluluk tarafından destek gören bir kripto para olma özelliği taşıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hukuki olarak değerlendirdiğinde Hogan’a göre Dogecoin’in SEC’in radarına girmesi, piyasaya çıkış metodu ve şaka coini olarak geliştirdiği ünvanı nedeniyle pek olası görülmüyor. SEC Dogecoin’e bir soruşturma açmak istese bile Dogecoin’in mahkemeye çağrılabilecek herhangi bir yetkili ismi bulunmuyor. Bu yüzden Hogan’a göre Dogecoin hukuki olarak SEC açısından tehlike altında değil.

Her ne kadar Dogecoin kırdığı rekorlar ile rakipsiz gözükse de, son zamanlardaki düşük performansına rağmen dikkat çeken diğer bir coin ise UniSwap oldu.

UniSwap SEC’in Radarına Girebilir mi?

Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışan bir merkeziyetsiz otomatik likidite sağlama platformu olan UniSwap, UniSwap Labs tarafından geliştirildi. Bu coin de zamanında ICO yöntemi yerine airdrop’lar kullanılarak piyasaya sürülmüştü.

İlgili Haber:  Kanada'da Üçüncü Bir Bitcoin ETF'si Başlatılıyor

Bu airdrop’lar sırasında UniSwap arzının %40’ı UniSwap Labs çalışanlarının eline geçti. Çalışanların elindeki bu arz 4 yıllık bir süreç içerisinde piyasaya salınacak. İşler de tam olarak bu noktada ilginçleşiyor. ABD’deki mevcut menkul kıymetler yasalarına göre, airdrop’ların bir tür menkul kıymet transferi şeklinde değerlendirilmesi ihtimali güçlü gözüküyor. Hatta avukat Stephen Palley 2020 yılında yaptığı açıklamasında UNI’nin kesinlikle bir menkul kıymet olduğunu söylemişti.

Hogan’a göre ise SEC bu konuyla alakalı UniSwap Labs’e sataşmak istese bile, yapılan airdrop’lar ücretsiz bir şekilde gerçekleştiği için UniSwap Labs’in herhangi bir kar elde etmemesiyle birlikte dava konusu olabilecek bir durum da bulunmuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar