30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

SEC, Dört Adet Bitcoin ETF Başvurusunu 2021 Sonuna Kadar Erteledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie, Kryptoin, WisdomTree ve GlobalX’in Bitcoin ETF başvurularını yıl sonuna kadar erteledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dört adet Bitcoin ETF başvurusunu 2021 yılının sonuna kadar ertelediğini duyurdu.
  • Bu başvurular: Valkyrie XBTO Bitcoin Vadeli İşlemler Fonu, Kryptoin Bitcoin ETF, WisdomTree Bitcoin Trust ve Global X Bitcoin Trust.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin fiyatına bağlı dört adet ETF (borsa yatırım fonu) başvurusunu ​​2021’in sonuna kadar ertelediğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Bu başvurular: Valkyrie XBTO Bitcoin Vadeli İşlemler Fonu (8 Aralık’a kadar ertelendi), Kryptoin Bitcoin ETF (24 Aralık’a kadar ertelendi), WisdomTree Bitcoin Trust (11 Aralık’a kadar ertelendi) ve Global X Bitcoin Trust (21 Kasım’a kadar ertelendi) olarak belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin ETF Nedir?

Bir ETF, hisseleri geleneksel borsalarda listelenip alınıp satılabilen çeşitli varlıklara sabitlenmiş bir menkul kıymet türüdür. Bir kripto ETF durumunda ise temel varlıklar kripto paralardır. Bu şekilde kullanıcılar, kripto paralara, direkt olarak satın almadan veya ellerinde tutmadan dolaylı yoldan yatırım yapabilirler.

ABD hâlâ ertelemeye devam ederken; kuzey komşusu Kanada’da resmi olarak onaylanmış dört adet Bitcoin ETF’si bulunuyor. Üstelik ülke, ilk “çoklu kripto ETF”sini de dün onayladı. Evolve Funds Group tarafından Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda başlatılan çoklu ETF, hem Bitcoin hem de Ethereum fiyatına sabitlendi.

SEC’in ETF’ler ile İlgili Endişeleri

Kripto ETF’leri söz konusu olduğunda SEC, esas olarak bu ürünlerin ticaret bilgilerinin şeffaf olmamasını, piyasa manipülasyonunu ve likidite sorunlarını gerekçe göstererek olumsuz bir tutum sergiliyor.

Ancak kripto endeksleri sağlayıcısı CF Benchmarks’ın CEO’su Sui Chung konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bundan birkaç yıl önce çoğu kripto ETF başvurusunun SEC’in bahsettiği eksiklikleri taşıdığının doğru olduğunu; ancak bugün bu başvuruların çok daha kapsamlı ve donanımlı hale geldiğini belirtti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar