9 Ağustos 2022, Salı
25.6 C
İstanbul

SEC, Fidelity’nin Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

SEC, Bitcoin ETF’lerine “hayır” demeye devam ediyor.

Binance indirim kodu

SEC, bu kez varlık yöneticisi Fidelity’nin Bitcoin Spot ETF başvurusunu reddetti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SEC bugün yayınladığı bir notta, Fidelity’nin Cboe BZX Borsası başvurusunun dolandırıcılığı nasıl önleyeceğine dair yeterli kanıt sağlamadığını söyledi. SEC, önceki başvuruları da tam olarak aynı nedenden reddetmişti.

SEC, bu tür borsaların dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları önleyecek şekilde tasarlanması gerektiğini, yatırımcıları ve kamu çıkarlarını koruması gerektiğini vurguladı.

Borsada işlem gören bir fon veya ETF, temel alınan bir varlığın değerini izleyen halka açık bir yatırım aracıdır. ABD’de henüz bir Bitcoin ETF mevcut değil çünkü SEC bugüne kadar yapılan tüm başvuruları reddetti. SEC, kripto para piyasasındaki potansiyel fiyat manipülasyonu konusunda endişeli olduğunu sürekli belirtiyor.

SEC, geçen hafta First Trust Advisors ve SkyBridge’ın bir Bitcoin ETF başvurusunu daha reddetmişti. SEC, Kasım ayından bu yana toplam altı başvuruyu reddetti ve sırada bekleyen dokuz başvuru daha var.

Her ne kadar spot ETF’ler reddedilse de, vadeli Bitcoin ETF’leri ABD’de şu an mevcut. Bu tür ETF’lerdeki hisseler, Bitcoin’i bir dayanak varlık olarak değil, Bitcoin’in gelecekteki fiyatına bahis yapan sözleşmeleri temsil eder. Bu sözleşmeler türev ürünler olarak bilinir ve CFTC tarafından düzenlenir.

Boston merkezli yatırım şirketi Fidelity, 4 trilyon doların üzerinde varlığı yönetiyor ve şimdiden Kanada’da bir Bitcoin ETF başlattı. Firma, geçtiğimiz Mart ayında Bitcoin ETF’si için SEC’e başvurmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar