8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.5 C
İstanbul

SEC, İki Adet Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti: Bitcoin Fiyatı Etkilenebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie ve Kryptoin’in Bitcoin ETF başvurularını reddettiğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie ve Kryptoin’in Bitcoin borsada işlem gören fon (ETF) başvurularını reddettiğini duyurdu.
  • SEC, yeni kararında da geçmişte belirttiği gerekçelerin altını çizdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie ve Kryptoin’in Bitcoin borsada işlem gören fon (ETF) başvurularını reddettiğini duyurdu.

Binance indirim kodu

SEC, Bitcoin ETF Başvurularını Reddetmeye Devam Ediyor

SEC, Bitcoin spot fiyatına bağlı ETF başvurularını reddetmeye devam ediyor. Son olarak kripto para varlık yöneticileri Valkyrie ve Kryptoin’in SEC’e yaptığı Bitcoin ETF başvuruları reddedildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SEC, yeni kararında da geçmişte belirttiği gerekçelerin altını çizdi.

SEC, “muhtemel dolandırıcılık ve manipülatif eylemleri önlemek” ve “yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumak için” söz konusu Bitcoin spot ETF başvurularını reddettiğini açıkladı.

ETF, yatırımcıların bir temel varlığın fiyatını takip eden hisseleri satın almalarını sağlayan bir yatırım aracıdır. Bir Bitcoin ETF de temel olarak Bitcoin’in fiyatını takip eden hisse senetlerine yatırım yapma imkanı sağlar. Yatırımcılar böyle bir yolu izleyerek direkt olarak BTC satın almak ve onu cüzdanlarında saklamak gibi zorluklardan kurtulmuş olur.

ABD’li Yatırımcılar Daha Ne Kadar Bekleyecek?

ABD’nin kuzey komşusu Kanada yılın başında birkaç Bitcoin spot ETF başvurusunu onayladı ve yatırımcıların kullanıma sundu. Komşu ülkesindeki bu hareketliliğe rağmen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şimdiye kadar yapılan tüm Bitcoin spot ETF başvurularını reddetti.

SEC, mevcut başkanı Gary Gensler liderliğinde geçtiğimiz aylarda Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF başvurularını ise onaylamaya başladı. Söz konusu ETF’ler direkt olarak Bitcoin fiyatına yatırım yapmak yerine Bitcoin vadeli işlemleri fiyatını temel alarak işlem görür. Bu tip ETF’ler Chicago Ticaret Borsasında (CME) işlem görür.

İlgili Haber:  Yeni IRS Formu, Kripto İşlemlerde Vergilerin Nasıl Kaydedileceğini Açıklıyor

Bitcoin vadeli işlemleri ETF’leri onaylanmasına rağmen ABD’li yatırımcıların temel isteği direkt olarak Bitcoin spot fiyatına bağlı bir ETF’nin SEC tarafından onaylanması. Ancak yatırımcılar bunu görmek için bir süre daha sabretmek zorunda kalacak gibi duruyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar