SEC, Kik’e Karşı Açtığı Tarihi Davayı Kazandı

ABD bölge mahkemelerinde görevli bir yargıç, Kik’e ait olan ICO’nun “kayıtsız bir menkul kıymet teklifi” olduğunu kabul ederek SEC’in özet karar talebini onayladı.

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Alvin Hellerstein, bugün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Kik Interactive aleyhinde özet karar verilmesi için önergesini verdi.

Karar, her iki tarafın da davayı duruşmasız bir şekilde sona erdirmek amacıyla özet karar için dilekçe vermesinden altı aydan sonra geldi. Şimdi, söz konusu tarihi hukuk davası, kaçınılmaz sonucuna bir adım daha yaklaştı.

Kik, Kendi Kripto Para Birimi Kin’i Yaratmıştı

Kik, aynı adlı bir mesajlaşma uygulamasına sahip olan Kanada menşeli bir şirket olarak tanınıyor. Şirket, uygulama kullanımından para kazanmanın bir başka yolu olarak kendi kripto para birimi Kin’i yaratmayı tercih etmişti.

Kik, 50 adet yatırımcıya özel ön satışın bir parçası olarak, Haziran ve Eylül 2017 arasında 50 milyon dolarlık Kin tokeni sattı. Bu “Gelecek Tokenler için Basit Bir Anlaşma” tanımlandı ve yatırımcılar, bir menkul kıymet satın aldıklarını açıkça kabul etmiş oldular.

Eylül 2017’nin sonlarına doğru ise Kik, tokenin halka açık bir satışını gerçekleştirdi ve bu sırada 49,2 milyon dolar daha gelir sağladı.

Kin duyurulduğu zaman, SEC henüz onun gibi kripto para birimlerini yönetmek adına çeşitli kurallar oluşturmamıştı. Ajansın, token tekliflerinin ne zaman menkul kıymet olarak değerlendirilebileceğine dair yönergelerini içeren DAO Raporu, Temmuz 2017’de yayınlanmıştı.

İki Yıl Sonra Gelen Suçlama

İki yıl sonra ise SEC, Kik’i Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. Bölümü’nü ihlal etmekle suçladı. Yargıç da söz konusu suçlamayı desteklemiş görünüyor.

Vakanın özü, söz konusu satışın, bir menkul kıymeti belirlemek için neredeyse asırlık bir ölçüt olan Howey Testini karşılayıp karşılamadığı temelinde ilerliyor. Hem Kik hem de SEC, paranın yatırılması konusunda hemfikir olsalar da, ikinci ve üçüncü bölümler konusunda fikir ayrılığına düştüler.

  Ripple ve SEC Arasındaki Davada Ön Duruşma Tarihi Belirlendi

Yargıç Hellerstein ise özet karar önergesinde, “Kik ortak bir girişim kurdu ve parayı tek bir banka hesabına yatırdı. Kik, söz konusu fonları, teşvik ettiği dijital ekosistemin inşası da dahil olmak üzere yürüttüğü çeşitli operasyonlar için kullandı.” dedi.

Ayrıca Yargıç Hellerstein, Kik CEO’su Ted Livingston’un sözlerini kendisine hatırlatarak, “Kamuya yapılan açıklamalarda ve Kin’i tanıtan halka açık etkinliklerde Kik Ceo’su, Kin’in kar yapma potansiyelini övdü.” dedi.

Yargıç tarafından alınmış olan karar, davayı tam olarak sona erdirmiyor. Bunun yerine, 20 Ekim tarihine kadar “tarafların ihtiyati tedbir ve maddi çözüm için önerilen bir kararı birlikte sunmaları” emrini veriyor.

Facebook Yorumları
KAYNAKDecrypt
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bir Cevap Yazın