30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Paraları Yasaklamayacaklarını Açıkladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kongre üyeleriyle dün gerçekleştirdiği video konferans sırasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, denetleyici kurumun ABD sınırları içerisinde kripto paraları yasaklamak gibi bir amacının olmadığını açıkladı.

Binance indirim kodu

Gary Gensler: “SEC Kripto Paraları Yasaklamaz, Ayrıca Yasaklayamaz da”

Daha önce temsilci üye Ted Budd, Çin’in kripto paralara karşı 2013 yılından bu yana bir savaş içerisinde bulunduğunu söyledi. Budd, ülkenin ayrıca geçtiğimiz ay kripto para alım satımına da yasak getirdiğine dikkat çekti.

Binance indirim kodu

Budd’ın bu açıklamalarına Gensler, ABD’nin Çin’e göre kripto paralara çok daha farklı bir yaklaşımı olduğunu söyledi: “Asıl mesele, yatırımcı ve tüketicileri koruyabileceğimiz şekilde kripto para alanına nasıl giriş yapabileceğimizdir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Gensler ayrıca diğer departmanların da kara para aklama karşıtı uygulamalarda, vergi ödemelerinde ve finansal stabilite konusunda sıkıntı çektiğini belirtti.

SEC başkanı, gelen ek sorulara karşı, hükümet tarafından desteklenen bir dijital para biriminin önünü açabilmek için kripto paralara sınırlandırılma getirilmesinin kongrenin kararına bağlı olduğunu belirtti. Gensler ayrıca, SEC’in yalnızca elinde bulunan yetkiler çerçevesinde hareket edebileceğini söyledi.

Bununla birlikte, SEC, yalnızca XRP gibi menkul kıymet olarak nitelendirilebilecek kripto paralar ile ilgileniyor ve bunları denetlemek istiyor. Menkul kıymet olarak nitelendirilebilecek kripto paralar, ICO ya da diğer yöntemler ile şirketler tarafından piyasaya sürülmüş çoğunlukla yeni dijital para birimlerini kapsıyor. SEC bu varlıkların yatırımcılara bir risk oluşturduğunu düşünüyor. Buna karşın SEC, Bitcoin gibi ICO dışı bir şekilde piyasaya sürülmüş eski kripto paraların denetimi ile ilgili herhangi bir talepte bulunmuyor.

Çin’in kripto para madenciliği ve ticaretine yasak getirmesinin ardından, ABD’nin de benzer bir politika izleyip izlemeyeceği büyük tartışmalarar neden olmuştu. Fed başkanı Jerome Powell direkt olarak bu konuyla ilgili bir yorum yapmış ve ABD’nin kripto paraları yasaklamak gibi bir amacının bulunmadığını söylemişti. Ancak Powell, stablecoin’lerin denetime tabii tutulabileceğini de belirtmişti.

İlgili Haber:  Anthony Scaramucci'nin SkyBridge'i Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu

Bu haberin ortaya çıktığı anlarda Bitcoin fiyatı da yeni bir ralli içerisindeydi ve bu yazının yazıldığı anlarda da yine Bitcoin yükselişini sürdürüyor. Dünyanın en büyük kripto parası 55.000 dolarlık psikolojik barajı da aşmayı başardı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar