30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

SEC, Kripto Parayı Gündeminden Çıkardı: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

SEC, Cuma günü yaptığı açıklamada kripto paranın ana gündemi olmadığını dile getirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, kripto parayı düzenleme yapmak için net bir hedef olarak tanımlamadı.
  • Ancak açıklamadaki satır araları okunduğunda kripto düzenlemesi için hâlâ bazı fırsatlar olduğu belirtiliyor.
  • SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para düzenlemesinin yatırımcıları koruyabileceğini söyledi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şu anda kripto para ile çok meşgul olmadığını açıkladı.

Binance indirim kodu

SEC’in Kripto Kararı Ne Anlama Geliyor?

Ajans, ilkbahar ve yaz için düzenleyici gündemini Cuma günü yayınladı. SEC Başkanı Gary Gensler, tüketicilerin borsaların düzenlenmesinden fayda sağlayacaklarına açıklamasına rağmen kripto para, düzenleyici kurumun ana gündem maddesi değil.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

SEC, kripto para piyasası yerine daha iyi SPAC’ler olarak bilinen özel amaçlı satın alma şirketleri için düzenlemeler hazırlıyor, kısa satış açıklamaları, para piyasası reformları, Robinhood gibi ticaret platformlarının düzenlenmesi ve bir dizi başka konuya odaklanıyor.

Ancak uzmanlar, satır aralarında SEC’in kripto para düzenlemeleri ile ilgilenmeye devam ettiğine dair ifadeler olduğunu dile getiriyor. Avukat Gabriel Shapiro, Robinhood gibi ticaret platformları için yapılan çalışmaların bu anlamda kripto paralara da dokunabileceğini düşünüyor.

SEC Başkanı, Kripto Düzenlemesinin Yatırımcıları Koruyacağını Düşünüyor

Ayrıca SEC üyesi Hester Peirce’nin kripto projeleri için önerdiği “güvenli liman (safe harbor)” yasaları da muaf tekliflere ilişkin “ön kural” sürecinde gündeme gelebilir. Peirce’ın önerisi, normalde menkul kıymetler olarak kabul edilebilecek tokenleri olan projelere, SEC’e başvuru yapmadan önce belli bir süre “zaman sınırlı muafiyet” vermeyi amaçlıyor.

Mayıs ayında Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde yaptığı açıklamada SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para borsalarının düzenlenmesinin yatırımcıları koruyabileceğini dile getirmişti. Gensler, ayrıca bunun Kongre tarafından yönetilmesi gerektiğini belirtmiş ve konu ile ilgili “Şu anda, kripto borsaları ile ilgili bir piyasa düzenleyicisi yok ve bu nedenle dolandırıcılık veya manipülasyon konusunda gerçekten bir koruma da bulunmuyor.” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haber:  OKEx, Kurucusunun Cezai Gözaltına Alındığı İddialarını Yalanladı

Yine de son gelişmeler, SEC’in sektörü izlemediği anlamına gelmiyor. Düzenleyici kurum henüz Perşembe günü yaptığı açıklamada, Bitcoin vadeli işlemlerini “son derece spekülatif bir yatırım aracı” olarak tanımladı ve yatırımcıları risklere karşı uyardı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar