8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

SEC, Kripto Varlıkları İzleme Birimi’ni Büyütüyor – NFT’ler Yakından Takip Edilecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ya da bilinen adıyla SEC, Bloomberg’in haberine göre kripto piyasalarını denetlemek için özel olarak kurduğu bir ekibe 20 kişi daha ekleyecek. Bu gelişme, Wall Street’in ana düzenleyici kuruluşu olan SEC’in kurallarına aykırı davranabilecek projeleri yakından takip etmek için yaptığı son hamle.

Binance indirim kodu

Ajans Salı günü yaptığı açıklamada, mevcut “Kripto Varlıklar ve Siber Birimi” (Crypto Assets and Cyber Unit) adlı departmanındaki çalışan sayısını 50’ye çıkaracağını söyledi. SEC’in açıklamasına göre, bu genişletilmiş uygulama grubunun odak noktası, kripto para projeleri, merkezi olmayan finans (DeFi) ve kripto para borsaları gibi ticaret platformlarının yanı sıra stabil coinleri içerecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bilindiği üzere SEC Başkanı Gary Gensler pek çok kripto varlığı “menkul kıymet” olarak gördüğünü her seferinde dile getiriyor. Bu yüzden kripto varlıkların da SEC’in kurallarına tabii olması gerektiğini belirtmiş ve bu söylemler ışığında geçtiğimiz seneden itibaren SEC dijital varlıkları takibini agresif bir şekilde arttırmıştı.

SEC Ocak ayında Fidelity’nin Bitcoin ETF başvurusunu ve bunun gibi pek çok başvuruyu reddetmişti. Ayrıca Şubat ayında BlockFi’nin yüksek faizli Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto hesaplarına durdurma kararı vermişti. Öte yandan, Ripple ve Tether’in başı zaten uzun zamandır SEC ile dertte. Yine geçtiğimiz Şubat ayında SEC’in kara listesine Terra da eklenmişti.

En son olarak Mart ayında SEC hedefine NFT geliştiricileri, satıcılar ve pazar yerlerini koymuştu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bazı varlıkların kurumun kurallarına aykırı olup olmadığını belirlemek için NFT yaratıcılarını ve ticaret yaptıkları kripto borsalarını incelemeye almıştı.

Gensler, ilgili departmanın genişletilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu kilit birimin boyutunu neredeyse iki katına çıkararak, SEC, kripto pazarlarındaki yanlışları denetlemek için daha donanımlı olacak ve siber güvenlikle ilgili açıklama ve kontrol sorunlarını belirlemeye devam edecek” dedi.

İlgili Haber:  Coinbase, XRP Ticaretini Askıya Alacağını Duyurdu

Ajansın bu biriminin kurulduğu 2017 yılından bu yana çeşitli kripto projelerine 80’den fazla yaptırım gerçekleştirdiği biliniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar