SEC, Skybridge ve Fidelity’nin Bitcoin ETF Başvurularını İncelemeye Başladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

SEC, şimdiye kadar dört adet Bitcoin ETF başvurusunu incelemeye başladığını açıklamıştı. Bugün, Skybridge ve Fidelity’nin ETF başvuruları da incelemeye alınan şirketler arasında eklendi.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Skybridge ve Fidelity tarafından yapılan Bitcoin ETF başvurularını da incelemeye aldığını duyurdu.
  • SEC, şu anda, 6 adet Bitcoin ETF başvurusunu inceliyor.
  • Amerikalı kripto kullanıcıları, SEC’in başvuruları onaylayacağı konusunda iyimser görünüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), iki adet daha Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu incelemeye başladığını açıkladı.

blank

SEC, Halihazırda 6 Adet Bitcoin ETF Başvurusunu İnceliyor

Söz konusu ETF’lerin, Anthony Scaramucci’nin SkyBridge Capital’i ve Fidelity Investments’ın Wise Origin Bitcoin Trust’ı tarafından yapılan başvurular olduğu belirtildi. Halihazırda toplam 6 adet Bitcoin ETF başvurusu SEC tarafından inceleniyor. SEC, 10 adet başvuruyu ise şimdilik bekletiyor.

Söz konusu yatırım araçları, yatırımcıların varlığı doğrudan satın almasına veya depolamasına gerek kalmadan Bitcoin’e yatırım yapma olanağı sağlar. ETF’ler, birçok yatırım portföyünün popüler bir üyesi olarak değerlendirilir.

Ancak SEC, bugüne kadar, potansiyel piyasa manipülasyonu riskini öne sürerek herhangi bir kripto ETF başvurusunu onaylama konusunda temkinli davrandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

SEC Tarafından İncelenen Bitcoin ETF’ler

Şu anda düzenleyici kurum SEC tarafından inceleme altında olan diğer dört ETF ise başvurusu ise; VanEck, Kryptoin, WisdomTree ve Valkyrie’e ait. Yasalara göre düzenleyici, incelemelerle ilgili ilk kararını 45 gün içinde vermek zorunda. Ancak SEC’in bu süreç içinde 240 güne kadar erteleme hakkı da bulunuyor.

Onaylandıkları takdirde; SkyBridge ETF, New York Borsasında, Wise Origin Bitcoin Trust ise Chicago Borsasında (Cboe) işlem görecek.

Kanada ve Brezilya, halihazırda bazı ETF başvurularını onayladı. Komşularının böyle bir politika yürüttüğünü gören Amerikalı kripto kullanıcıları da SEC’in de başvuruları onaylayacağı konusunda iyimser görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend