18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

SEC Tehdidinin Ardından Coinbase, Yeni Ürün Planlarından Vazgeçti

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

USDC stablecoin varlıklarına yıllık %4 faiz getirecek yeni Coinbase programı başlatılmayacak.

blank

Haberin Özeti

  • Coinbase, USDC varlıklarına %4 faiz getirisi sağlayacak yeni ürünü Lend’i piyasaya sürme planlarından vazgeçti.
  • Geçtiğimiz günlerde SEC’in söz konusu ürün ile ilgili Coinbase’i tehdit ettiği konuşulmuştu.

Kripto para borsası Coinbase, USDC stablecoin varlıklarına yüksek faiz getirisi sağlamak için tasarlanmış Lend ürününü piyasaya sürme planlarını iptal etti. Bir Coinbase temsilcisi ise bu sabah söz konusu haberi doğruladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Coinbase’den İptal Kararı

Kripto para borsası tarafından yapılan açıklamada, “Amacımız, müşterilerimiz için harika ürünler yaratmak ve dünyadaki ekonomik özgürlüğü artırma misyonumuzu ilerletmektir. Kripto para endüstrisi için bir bütün olarak düzenleyici netlik aramak amacıyla çalışmalarımıza devam ederken, USDC APY (Lend) programını başlatmama konusunda oldukça zor bir karar aldık.” ifadeleri kullanıldı.

Coinbase, şu anda proje ile ilgili durdurulan bekleme listesine yüz binlerce kişinin kaydolduğunu de ekledi. Sonrasında yapılan duyuruda ise, “Müşterilerimize yenilikçi, güvenilir programlar ve ürünler sunmanın yollarını aramaktan vazgeçmeyeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Lend Programı Nedir?

Coinbase’in Lend programı, kullanıcılara USDC stablecoin varlıklarında %4 faiz getirisi sağlamayı vaat ediyordu. Borsa, daha sonrasında da Lend’i farklı kripto paralarda da sunmayı planladığını açıklamıştı.

SEC Tehdidi

Bu ayın başlarında Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlu Paul Grewal, SEC’in söz konusu Lend ürünü hakkında şirketi tehdit ettiğini; ve Lend’in piyasaya sürülmesi halinde SEC tarafından “menkul kıymet” olarak görüleceğini dile getirdi. Grewal’ın açıklamalarını takiben Coinbase’in hisse senedi fiyatı da %11’lik değer kaybı yaşadı.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong 7 Eylül’de Grewal’ın SEC’in tehditleri hakkındaki açıklamalarına ek olarak, SEC’den sürekli olarak “kaba” bir tutum gördüklerini tweetledi.

İlgili Haber:  XRP Fiyatı Rekor Seviyeye Ulaşırken Ripple, SEC Davasını Reddetmeye Hazırlanıyor

Coinbase’in Lend programını iptal etme kararı, Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere bir dizi varlığa faiz sağlayan lider kripto kredi ve tasarruf şirketi BlockFi’ye karşı artan düzenleyici baskıların hemen ardından geldi. BlockFi ve Celsius, birkaç ABD eyaletinde birden fazla soruşturma ile karşı karşıya ve kendi tasarruf ürünlerini sunmak için mücadele vermeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend