9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

SEC, Valkyrie Bitcoin ETF ile İlgili Kesin Kararını 2022 Yılında Açıklayacak

Önemli Gelişmeler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Valkyrie Bitcoin ETF hakkındaki kesin kararını Ocak 2022’de açıklayacak.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Valkyrie Bitcoin ETF hakkındaki kesin kararını Ocak 2022’de açıklayacak.
  • Valkyrie Bitcoin Fonu, bir Bitcoin spot ETF’sidir; yani şimdiye kadar onay alan vadeli işlem ETF’lerinden ziyade direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı olarak hareket etmeyi planlıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie Bitcoin ETF hakkındaki kararını 7 Ocak 2022 tarihine erteledi.

blank

SEC ve Bitcoin Mücadelesi

SEC tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada “Komisyon, söz konusu başvuruyu onaylamak veya onaylamamak için daha uzun bir süre belirlemenin uygun olduğuna; böylece tartışmalı konuları değerlendirmek için yeterli bir zamana sahip olacağına inanıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Finansal hizmetler firması Valkyrie Funds LLC, ProShares ve VanEck’in Bitcoin vadeli işlem ETF’lerinin onaylanmasının ardından benzer bir alanda onay alan bir diğer firma olarak kayıtlara geçmişti. Geçtiğimiz günlerde onaylanan Valkyrie Bitcoin Strategy ETF, müşterilerine Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı hisselere yatırım yapma olanağı sunuyor.

Ancak Valkyrie Bitcoin Fonu, bir Bitcoin spot ETF’sidir; yani şimdiye kadar onay alan vadeli işlem ETF’lerinden ziyade direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı olarak hareket eder.

SEC, en başından bu yana direkt olarak Bitcoin fiyatı bağlı bir ETF’nin onaylanmasının oldukça zor olduğuna işaret ediyor.

Valkyrie Bitcoin ETF

Valkyrie Bitcoin Fonu, şirketin Bitcoin spot ETF’sidir; yani fon, müşterilere temel bir varlık tarafından desteklenen hisseler satın alma olanağı sağlar. Bu durumda da temel varlık Bitcoin olarak belirtilir.

Bu, müşterilere gelecekteki Bitcoin fiyatına yönelik yatırım yapmalarını sağlayan Valkyrie Bitcoin Strategy ETF gibi vadeli işlem ETF’lerinden farklıdır.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Birçok Hisse Senedinden Daha Az Dalgalı Olduğu Tespit Edildi

İkisi arasındaki fark göz önüne alındığında; Valkyrie Bitcoin Fonu, vadeli işlem muadilinden çok daha detaylı incelemeler ile karşı karşıya kalacak.

Vadeli ETF’ler söz konusu olduğunda SEC, bir “olumsuz onay” modeli üzerinde çalışır. Bu, bir şirketin vadeli işlem ETF’sinin, SEC’in gerekli süre boyunca ürüne itiraz etmemesi durumunda “onay aldığı” anlamına gelir.

Ancak Bitcoin spot fiyatına bağlı ETF’lerin ise SEC’den direkt olarak “olumlu onay” alması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend