5 Temmuz 2022, Salı
21.7 C
İstanbul

SEC, Valkyrie Bitcoin ETF ile İlgili Kesin Kararını 2022 Yılında Açıklayacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Valkyrie Bitcoin ETF hakkındaki kesin kararını Ocak 2022’de açıklayacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Valkyrie Bitcoin ETF hakkındaki kesin kararını Ocak 2022’de açıklayacak.
  • Valkyrie Bitcoin Fonu, bir Bitcoin spot ETF’sidir; yani şimdiye kadar onay alan vadeli işlem ETF’lerinden ziyade direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı olarak hareket etmeyi planlıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie Bitcoin ETF hakkındaki kararını 7 Ocak 2022 tarihine erteledi.

Binance indirim kodu

SEC ve Bitcoin Mücadelesi

SEC tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada “Komisyon, söz konusu başvuruyu onaylamak veya onaylamamak için daha uzun bir süre belirlemenin uygun olduğuna; böylece tartışmalı konuları değerlendirmek için yeterli bir zamana sahip olacağına inanıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Finansal hizmetler firması Valkyrie Funds LLC, ProShares ve VanEck’in Bitcoin vadeli işlem ETF’lerinin onaylanmasının ardından benzer bir alanda onay alan bir diğer firma olarak kayıtlara geçmişti. Geçtiğimiz günlerde onaylanan Valkyrie Bitcoin Strategy ETF, müşterilerine Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı hisselere yatırım yapma olanağı sunuyor.

Ancak Valkyrie Bitcoin Fonu, bir Bitcoin spot ETF’sidir; yani şimdiye kadar onay alan vadeli işlem ETF’lerinden ziyade direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı olarak hareket eder.

SEC, en başından bu yana direkt olarak Bitcoin fiyatı bağlı bir ETF’nin onaylanmasının oldukça zor olduğuna işaret ediyor.

Valkyrie Bitcoin ETF

Valkyrie Bitcoin Fonu, şirketin Bitcoin spot ETF’sidir; yani fon, müşterilere temel bir varlık tarafından desteklenen hisseler satın alma olanağı sağlar. Bu durumda da temel varlık Bitcoin olarak belirtilir.

Bu, müşterilere gelecekteki Bitcoin fiyatına yönelik yatırım yapmalarını sağlayan Valkyrie Bitcoin Strategy ETF gibi vadeli işlem ETF’lerinden farklıdır.

İlgili Haber:  Bitcoin Kendi Rekorundan Yüzde 50 Değer Kaybetti - Piyasalarda Bundan Sonra Ne Bekleniyor?

İkisi arasındaki fark göz önüne alındığında; Valkyrie Bitcoin Fonu, vadeli işlem muadilinden çok daha detaylı incelemeler ile karşı karşıya kalacak.

Vadeli ETF’ler söz konusu olduğunda SEC, bir “olumsuz onay” modeli üzerinde çalışır. Bu, bir şirketin vadeli işlem ETF’sinin, SEC’in gerekli süre boyunca ürüne itiraz etmemesi durumunda “onay aldığı” anlamına gelir.

Ancak Bitcoin spot fiyatına bağlı ETF’lerin ise SEC’den direkt olarak “olumlu onay” alması gerekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar