8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

SEC ve Ripple Davasında Yeni Gelişme

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ripple yöneticileri, dış ticaret kayıtlarını açıklamaycaklarını belirtti. SEC ise verileri, davanın anahtarı olduğunu düşünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, Ripple yöneticilerinin dış ticaret kayıtlarını açıklamasını istiyor.
  • Ripple yöneticileri ise bunları açıklamayacaklarını dile getiriyor.
  • SEC, offshore taleplerinde pek başarılı olamadı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) avukatı Jorge Tenreir, Cuma günü New York mahkemesine gönderdiği mektupta, Ripple’ın gerekli verileri açıklamaması nedeniyle şikayette bulundu.

Binance indirim kodu

Ripple, Dış Ticaret Kayıtlarını Açıklamayacak

SEC, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen ile ilişkili cüzdan adreslerini zaten inceledi; ve yüz milyonlarca XRP’nin (doğrudan veya dolaylı olarak) 10’dan fazla ABD dışı kripto borsasına aktarıldığını tespit etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SEC, Ripple veya başka herhangi bir üçüncü kaynaktan bu tür kayıtları alamaz. Gün içi XRP satışları hakkında bilgi sahibi olan tek kurum, kripto borsasıdır. SEC’in, XRP fiyatını pompalamak için Ripple tarafından yeni bir fonun başlatılıp başlatılmadığı veya çeşitli duyuruların yapılıp yapılmadığına dair kesin kanı sahibi olması için bu bilgilere ihtiyacı var.

SEC ve Ripple Davası Nasıl Başladı?

SEC, Aralık ayında Ripple’ı dava etti ve şirketin halihazırda devam eden kayıtsız menkul kıymet satışlarında (XRP) 1.3 milyar Dolar gelir elde ettiğini savundu. Ripple ise bu iddiaları reddediyor; ancak SEC, Ripple’ın fiyat üzerinde değişiklik yaptığını kanıtlayabilirse davada avantajlı konuma geçebilir. SEC, Ripple’ın XRP’yi bir menkul kıymet olarak pazarladığını kanıtlayabilirse mahkeme de bunu kabul edebilir.

SEC, konu ile ilgili kendi yetki alanına giren 14 kripto borsasından, Ripple’ın XRP kullandığını iddia ettiği 5 şirketten ve XRP’yi doğrudan Ripple’dan satın alan kimliği belirsiz bir yatırımcıdan belge almak için talepte bulundu.

Ancak son bilgilere göre bu çalışma iyi gitmedi. İki yabancı düzenleyici SEC’e yardım etmeyi reddetti, üç tanesi SEC’in görüşmelerini açıklamasını engelledi ve SEC de bir talebini iptal etti. Geri kalanlar ise SEC’in taleplerini henüz karşılamadı.

İlgili Haber:  Bir Zamanlar Bitcoin’den Nefret Eden Norveçli Milyarder Şimdi Bir Kripto Yatırımcısı

SEC Aralık ayında şikayette bulunduğunda XRP, piyasa değeri açısından üçüncü en büyük kripto para idi. Devam eden davaya rağmen kripto paranın fiyatı önemli ölçüde artış yaşadı. Bugün XRP fiyatı 1.05 Dolar değerinde; bu, dava öncesindeki 0.57 Dolar seviyesinin neredeyse iki katı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar