29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

SEC, XRP’nin Yaratıcısı Ripple’a Karşı 1.3 Milyar Dolarlık Dava Açtı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ripple’ın kayıtsız bir şekilde menkul kıymet satışı yaptığını iddia ediyor.

Binance indirim kodu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bugün, XRP’yi oluşturan şirket Ripple Labs, kurucu ortağı Christian Larsen ve görevdeki CEO Brad Garlinghouse’a karşı bir dava açtığını duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kayıtsız Menkul Kıymet Satışından 1 Milyar Dolar’ın Üzerinde Gelir Elde Edildiği İddia Ediliyor

Bugün Manhattan mahkemesinde açılan dava, Ripple’ın 2013 yılından bu yana kayıtsız menkul kıymet satışlarından 1.3 milyar Dolar topladığını iddia ediyor.

Menkul kıymet, bir yatırım sözleşmesidir. Bir kripto paranın yaratıcıları bunu ABD’li alıcılara bir yatırım olarak tanıtırsa, SEC de kripto parayı ABD yasalarına göre bir teminat olarak kabul eder.

SEC konu ile ilgili yayınladığı basın açıklamasında, “Sanıklar, XRP tekliflerini ve satışlarını kaydettirmediler veya kayıttan herhangi bir muafiyet sağlayamadılar. Bu durum, federal menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerini ihlal etti.” ifadesini kullandı.

SEC ayrıca, Ripple’ın emanet hesabında tuttuğu 48.2 milyar XRP’nin periyodik satışının kayıtsız bir menkul kıymet satışı olduğunu iddia ediyor. Ripple ise, bu satışları “XRP likiditesini artırmak ve XRP piyasalarının genel sağlığını güçlendirmek” amacıyla yaptığını söylüyor.

Davanın Duyurulmasının Ardından XRP Fiyatı Önemli Oranda Düştü

XRP, piyasa değeri açısından üçüncü en büyük kripto para olarak biliniyor. Şu anki piyasa değeri 20.7 milyar Dolar seviyesinde.

SEC davası, Larsen ve Garlinghouse’un XRP satışlarının yapılandırılmasına ve teşvik edilmesine yardımcı olduğunu; ve ayrıca “XRP’nin yaklaşık 600 milyon Dolarlık kişisel kayıtsız satışlarını etkilediğini” iddia ediyor.

SEC, EOS blockchaini oluşturmak için 4 milyar Dolar toplayan Block.One, sohbet uygulaması Telegram ve kayıtsız menkul kıymet satışlarına ev sahipliği yapan birkaç firma da dahil olmak üzere çeşitli kripto şirketlerine dava açtı.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 50.000 Doların Üzerinde Olmasına Rağmen Balinalar BTC Biriktirmeye Devam Ediyor

Brad Garlinghouse ise dün Fortune ve The Wall Street Journal’a çeşitli açıklamalarda bulundu. Fortune’a verdiği açıklamalarda Garlinghouse, suçlamaların tüm kripto endüstrisine ve Amerikan yeniliğine yönelik bir saldırı niteliği taşıdığını iddia etti.

XRP’nin fiyatı, Garlinghouse’un davayı açıklamasının ardından önemli oranda düşüş yaşadı. Son 24 saatte XRP’nin fiyatı %10.48 düşüşle 0.46 Dolara geriledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar