SEC Yetkilisi Hester Peirce Ripple (XRP) Lehine Bir Açıklama Yaptı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

SEC ile Ripple arasındaki hukuki anlaşmazlık sürüyor. “Crypto Mom” lakabıyla tanınan SEC komisyonu üyesi Hester Peirce iddianamenin temelini sorguladı.

blank

XRP tokeni gerçekten de bir menkul kıymet mi? Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu iddia ile XRP dağıtıcısı Ripple’a karşı işlem başlatmıştı. Şirket ile yetkili kurum arasındaki anlaşmazlık Aralık ayından bu yana sürerken kripto para dünyasındaki yatırımcılar da endişelenmeye devam ediyor. SEC yetkilisi Hester Peirce ise, SEC’in suçlamasının temellerinin çok da net olmayabileceğini açıkladı.

blank

“SEC Ripple’ın (XRP) Bir Menkul Kıymet Olduğunu İddia Etmiyor”

Peirce, Bloomberg ile 17 Haziran’da Ripple davası ile ilgili yaptığı söyleşide çalıştığı yetkili kurumun kullandığı dil ile ilgili bazı ince detaylara değindi. Peirce’a göre SEC’in yaptığı suçlama yalnızca Ripple’ın tokeni XRP’nin bir menkul kıymet olduğuyla ilgili değil.

Peirce davanın XRP’nin bir menkul kıymet olup olmamasından çok, bir menkul kıymet şeklinde ve metodunda satışa sunulmasıyla ilgili olduğunu belirtiyor: “Bir kripto varlığı menkul kıymet olduğunu iddia ettiğimiz zaman, bu varlığın bir yatırım kontratıyla satıldığını söylemiş oluyoruz. Bunun anlamı da, Ripple’ın (XRP) satışı sırasında bazı vaatler sunulmuş. Bu yüzden bu konuyla ilgili dava açıldığında aslında söz konusu varlığın bir menkul kıymet olmasına bile gerek yok. Bu sadece söz konusu varlığın bir menkul kıymet gibi satıldığını gösteriyor.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

“SEC Öncelikle Tanımsal Altyapılarını Geliştirmeli”

Yukarıda bahsedilen konuşmaların ardından SEC üyesi Hester Peirce ayrıca aynı varlığın menkul kıymet gibi değil de başka şekillerde de satılıp satılamayacağını sorguluyor. Kripto para ve Blockchain alanına karşı dostane tavırları nedeniyle “Crypto Mom” olarak tanınan Peirce, bu yüzden denetim kurumunun da daha net bir şekilde çalışmasını istiyor. Peirce’a göre SEC tanımsal olarak daha net bir altyapı oluşturduktan sonra Ripple’ınki gibi davalar için zaman harcamalı.

Bu açıklamalara rağmen SEC ile Ripple arasındaki hukuki anlaşmazlık devam ediyor. XRP dağıtıcısı Ripple, davadan mağlubiyet ile ayrılması durumunda 1.3 milyar dolara kadar bir ceza ile karşı karşıya kalabilir. Ripple kısa bir süre önce mahkemede ufak bir zafer kazanmıştı. Yargıç Sarah Netburn, SEC’in taleplerine ret cevabını vermişti. SEC, Ripple’ın dava ile ilgili tuttuğu gizli belgelerine erişim talebinde bulunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend