5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

SEC Yetkilisi Hester Peirce Ripple (XRP) Lehine Bir Açıklama Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

SEC ile Ripple arasındaki hukuki anlaşmazlık sürüyor. “Crypto Mom” lakabıyla tanınan SEC komisyonu üyesi Hester Peirce iddianamenin temelini sorguladı.

Binance indirim kodu

XRP tokeni gerçekten de bir menkul kıymet mi? Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu iddia ile XRP dağıtıcısı Ripple’a karşı işlem başlatmıştı. Şirket ile yetkili kurum arasındaki anlaşmazlık Aralık ayından bu yana sürerken kripto para dünyasındaki yatırımcılar da endişelenmeye devam ediyor. SEC yetkilisi Hester Peirce ise, SEC’in suçlamasının temellerinin çok da net olmayabileceğini açıkladı.

Binance indirim kodu

“SEC Ripple’ın (XRP) Bir Menkul Kıymet Olduğunu İddia Etmiyor”

Peirce, Bloomberg ile 17 Haziran’da Ripple davası ile ilgili yaptığı söyleşide çalıştığı yetkili kurumun kullandığı dil ile ilgili bazı ince detaylara değindi. Peirce’a göre SEC’in yaptığı suçlama yalnızca Ripple’ın tokeni XRP’nin bir menkul kıymet olduğuyla ilgili değil.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Peirce davanın XRP’nin bir menkul kıymet olup olmamasından çok, bir menkul kıymet şeklinde ve metodunda satışa sunulmasıyla ilgili olduğunu belirtiyor: “Bir kripto varlığı menkul kıymet olduğunu iddia ettiğimiz zaman, bu varlığın bir yatırım kontratıyla satıldığını söylemiş oluyoruz. Bunun anlamı da, Ripple’ın (XRP) satışı sırasında bazı vaatler sunulmuş. Bu yüzden bu konuyla ilgili dava açıldığında aslında söz konusu varlığın bir menkul kıymet olmasına bile gerek yok. Bu sadece söz konusu varlığın bir menkul kıymet gibi satıldığını gösteriyor.”

“SEC Öncelikle Tanımsal Altyapılarını Geliştirmeli”

Yukarıda bahsedilen konuşmaların ardından SEC üyesi Hester Peirce ayrıca aynı varlığın menkul kıymet gibi değil de başka şekillerde de satılıp satılamayacağını sorguluyor. Kripto para ve Blockchain alanına karşı dostane tavırları nedeniyle “Crypto Mom” olarak tanınan Peirce, bu yüzden denetim kurumunun da daha net bir şekilde çalışmasını istiyor. Peirce’a göre SEC tanımsal olarak daha net bir altyapı oluşturduktan sonra Ripple’ınki gibi davalar için zaman harcamalı.

İlgili Haber:  SEC Davasına Müdahil Olan XRP Yatırımcıları Mahkemeye Yeni Bir Rapor Sundu

Bu açıklamalara rağmen SEC ile Ripple arasındaki hukuki anlaşmazlık devam ediyor. XRP dağıtıcısı Ripple, davadan mağlubiyet ile ayrılması durumunda 1.3 milyar dolara kadar bir ceza ile karşı karşıya kalabilir. Ripple kısa bir süre önce mahkemede ufak bir zafer kazanmıştı. Yargıç Sarah Netburn, SEC’in taleplerine ret cevabını vermişti. SEC, Ripple’ın dava ile ilgili tuttuğu gizli belgelerine erişim talebinde bulunmuştu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar