27 Ocak 2022, Perşembe
-0.9 C
İstanbul

SEC, Yine Bir Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti: Bitcoin Spot ETF’ye Yeşil Işık Yakılmayacak!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti.
  • SEC, “piyasadaki yüksek manipülasyon ve dolandırıcılık riski” nedeniyle başvuruyu reddettiğini açıkladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. SEC, şimdiye kadar yapılan hiçbir Bitcoin spot fiyatına bağlı borsada işlem gören fon (ETF) başvurusunu onaylamadı.

Binance indirim kodu

SEC, Bitcoin ETF Başvurularını Reddetmeye Devam Ediyor

SEC, söz konusu başvuruyu reddetmesinin temel nedeni olarak ise, çoğu zaman olduğu gibi, yine “piyasadaki yüksek manipülasyon ve dolandırıcılık riskini” dile getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

ETF, yatırımcıların bir “dayanak” varlığı temsil eden hisseleri satın almalarını sağlayan ve geleneksel borsalarda işlem gören bir yatırım aracıdır. Bir Bitcoin ETF, yatırımcıların kripto parayı direkt olarak bir borsadan satın almak ve bir kripto cüzdanında saklamak zorunda kalmadan Bitcoin’e dolaylı olarak yatırım yapmalarını sağlar.

Kripto para yatırımcıları arasında uzun süredir bir Bitcoin ETF talebi bulunsa da; SEC, şimdiye kadar yapılan tüm başvuruları reddetti ve yenilerini de reddetmeye devam ediyor.

SEC ve Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF

Öte yandan Başkan Gary Gensler yönetiminde SEC, Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF’lerin işlem görmeye başlamasına olanak verdi. Bu ürünler, yatırımcıların Bitcoin’in gelecekteki fiyatına dair yatırım yaptıkları vadeli işlem sözleşmeleri ile bağlantılı hisseleri satın almalarını sağlar. Vadeli işlem piyasası, spot piyasadan farklı olarak CFTC tarafından düzenlenir.

Bitcoin vadeli işlem ETF’leri başlangıçta piyasada coşkuyla karşılandı: ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si Ekim ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladığında ilk gün yaklaşık 1 milyar Dolarlık hisse ticareti kaydetti. Bununla birlikte, o zamandan beri piyasaya sürülen benzer ürünler, aynı ilgiyi göremedi; hatta neredeyse hiç başarılı olamadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend