8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

SEC, Yine Bir Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti: Bitcoin Spot ETF’ye Yeşil Işık Yakılmayacak!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti.
  • SEC, “piyasadaki yüksek manipülasyon ve dolandırıcılık riski” nedeniyle başvuruyu reddettiğini açıkladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. SEC, şimdiye kadar yapılan hiçbir Bitcoin spot fiyatına bağlı borsada işlem gören fon (ETF) başvurusunu onaylamadı.

Binance indirim kodu

SEC, Bitcoin ETF Başvurularını Reddetmeye Devam Ediyor

SEC, söz konusu başvuruyu reddetmesinin temel nedeni olarak ise, çoğu zaman olduğu gibi, yine “piyasadaki yüksek manipülasyon ve dolandırıcılık riskini” dile getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ETF, yatırımcıların bir “dayanak” varlığı temsil eden hisseleri satın almalarını sağlayan ve geleneksel borsalarda işlem gören bir yatırım aracıdır. Bir Bitcoin ETF, yatırımcıların kripto parayı direkt olarak bir borsadan satın almak ve bir kripto cüzdanında saklamak zorunda kalmadan Bitcoin’e dolaylı olarak yatırım yapmalarını sağlar.

Kripto para yatırımcıları arasında uzun süredir bir Bitcoin ETF talebi bulunsa da; SEC, şimdiye kadar yapılan tüm başvuruları reddetti ve yenilerini de reddetmeye devam ediyor.

SEC ve Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF

Öte yandan Başkan Gary Gensler yönetiminde SEC, Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF’lerin işlem görmeye başlamasına olanak verdi. Bu ürünler, yatırımcıların Bitcoin’in gelecekteki fiyatına dair yatırım yaptıkları vadeli işlem sözleşmeleri ile bağlantılı hisseleri satın almalarını sağlar. Vadeli işlem piyasası, spot piyasadan farklı olarak CFTC tarafından düzenlenir.

Bitcoin vadeli işlem ETF’leri başlangıçta piyasada coşkuyla karşılandı: ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si Ekim ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladığında ilk gün yaklaşık 1 milyar Dolarlık hisse ticareti kaydetti. Bununla birlikte, o zamandan beri piyasaya sürülen benzer ürünler, aynı ilgiyi göremedi; hatta neredeyse hiç başarılı olamadı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar