9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

SEC, Yüksek Faizli Kripto Ürünü ile İlgili Coinbase’e Dava Açmaya Hazırlanıyor

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

SEC’in Coinbase’i dava etme tehdidi, %4 faiz kazanmanın pratik bir yolunu bekleyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

blank

Haberin Özeti

  • Coinbase, ilk olarak Haziran ayında, stablecoin’lerde %4 faiz sağlayacak ürününü duyurdu.
  • SEC ise sürpriz bir hareketle, Coinbase’in planı devam ederse şirkete dava açacağı tehdidinde bulundu.
  • Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong ise Twitter’dan SEC’e ateş püskürdü.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Coinbase’in stablecoin sahiplerine %4 faiz ödemesi yapacağı Lend adlı yeni ürününü devam ettirmesi halinde şirkete dava açacağı tehdidinde bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Coinbase ve SEC Arasındaki Gerilim

Coinbase’in Baş Hukuk Görevlisi Paul Grewal, Salı gecesi yayınladığı bir yazıda söz konusu SEC tehdidini duyurdu. Grewal, şirketin SEC ile altı aydır Lend hakkında görüştüğünü; ancak ajansın, aniden böyle bir tehdit açıklaması yaptığını belirtti.

Coinbase, Lend’i başlatma planlarını Haziran ayında kamuoyuna açıkladı. O sırada şirket, ürünü kripto sahiplerinin normal bankalarda sunulandan çok daha yüksek faiz elde etmesinin bir yolu olarak lanse etti.

SEC’in yasal tehdidine yanıt olarak Coinbase CEO’su Brian Armstrong ise şirketin doğru olanı yapmaya çalıştığını; ancak SEC’in kripto para politikaları konusunda şeffaf olmayı başaramadığını ve bunun yerine “kapalı kapılar ardında yıldırma taktiklerine giriştiğini” belirtti.

“SEC, Politikalarında Adil Değil”

Armstrong, ayrıca, SEC’in politikalarını “adil” bir şekilde uygulamadığından ve ilk etapta ajansın onayını alamayan diğer şirketlerin aylarca faaliyet göstermesine izin verdiğinden şikayet etti. CEO, son olarak, Coinbase’in mahkemede SEC ile mücadele vermeyi tercih edebileceğini; ancak bunu “son çare” olarak gördüklerini belirtti.

Coinbase ve SEC arasındaki yeni gelişmeler, kıdemli kripto tüccarları tarafından kazanılan yüksek getirilere kıskançlıkla bakan, ancak Coinbase gibi kullanımı kolay yatırım platformlarına erişimi olmayan tüketicileri hayal kırıklığına uğratabilir.

İlgili Haber:  Kripto Paradan Sonra Blockchain Teknolojisinin İkinci Büyük Atılımı: DAO

Tanınmış bir kripto avukatı olan Preston Byrne, getiri vaat eden herhangi bir ürünün bir “menkul kıymet” teşkil edeceğini ve bu yüzden de SEC düzenlemesine tabi olacağını tweetledi. Ancak Byrne, İngiltere dahil diğer ülkelerin bu tür teklifleri kolaylaştırmak için başka yasal yollar geliştirdiğini ve ABD’nin de aynısını yapması gerektiğini ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend