SEC’den Yine Bir Erteleme Kararı: VanEck Bitcoin ETF’ye Dair Karar Ağustos Ayında Açıklanacak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

SEC, yine bir erteleme kararı aldığını duyurdu. Van Eck Bitcoin ETF başvurusuna dair kesin karar Ağustos ayında açıklanacak.

blank

Haberin Özeti

  • SEC, VanEck Bitcoin ETF başvurusuna dair kararını Ağustos ayına kadar erteledi.
  • Düzenleyici kurum bu sefer piyasaya dair açıklamalarda da bulundu.
  • SEC tarafından onaylanacak bir Bitcoin ETF’nin, lider kripto para için önemli bir kilometre taşı olacağı düşünülüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck’in VanEck Bitcoin Trust adlı Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusuna dair kesin kararını erteledi.

blank

SEC’den Aynı Hafta İçinde İkinci Erteleme Kararı

Bu, SEC’in bu hafta aldığı ikinci erteleme kararı. Düzenleyici kurum, 15 Haziran tarihinde de Kryptoin’in Bitcoin ETF başvurusuna dair kesin kararını ertelediğini açıklamıştı.

SEC şimdiye kadar henüz hiçbir Bitcoin ETF başvurusunu onaylamadı. Konu ile ilgili sıklıkla piyasa manipülasyonu ve kripto pazarındaki şeffaflık eksikliğine vurgu yapıldı.

Bir Bitcoin ETF, SEC tarafından onaylandığı takdirde, kripto paraya daha az aşina olan geleneksel yatırımcılara Bitcoin’e yatırım yapmanın geleneksel ve resmi olarak düzenlenmiş bir yolunu sunacak. Böyle bir fırsat da lider kripto paranın kapsamını ve hitap ettiği kitleyi önemli ölçüde genişletecek.

Bu noktadan hareketle SEC, VanEck’den bazı konularda detaylı yorumlarını talep etti. Komisyon, söz konusu ETF başvurusunun manipülasyona açık olup olmayacağını öğrenmek istiyor. Ayrıca Bitcoin’deki şeffaflık eksikliğinin VanEck Bitcoin ETF’sine nasıl yansıyacağı da SEC’in cevabını aradığı bir diğer soru olarak öne çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

VanEck’in Bitcoin ETF Yolculuğu

VanEck’in ilk başvurusu, VanEck SolidX Bitcoin Trust adı altında Haziran 2018’de yapıldı. Şirket, Eylül 2019’da ise söz konusu başvuruyu geri çekme kararı aldı.

New York merkezli yatırım yöneticisi firma, Aralık 2020’de VanEck Bitcoin Trust adlı yeni bir başvuruda bulundu. Firma, Mart 2021’de ise dosyalamasında birtakım değişiklikler yaptı.

SEC, VanEck Bitcoin ETF ile ilgili kararını Nisan 2021’de zaten ertelemişti. Son yapılan duyuru aynı başvurunun ikinci kez ertelenmesi anlamına geliyor.

VanEck Bitcoin Trust, MVIS CryptoCompare Bitcoin Benchmark Rate performansını yansıtan hisselerin ticaretini yapacak. Bu oran, beş borsadan Bitcoin’in ortalama fiyatını takip eden ABD Doları cinsinden bir veridir. Dosyaya göre ETF hisseleri, Cboe BZX Borsası’nda işlem görecek.

Kripto endüstrisindeki birçok kişi 2021 yılının SEC tarafından bir Bitcoin ETF’nin onaylanacağına inandıkları bir yıl olacağını belirtse de; düzenleyici kurum, son derece dikkatli bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend