5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

SEC’den Yine Bir Erteleme Kararı: VanEck Bitcoin ETF’ye Dair Karar Ağustos Ayında Açıklanacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

SEC, yine bir erteleme kararı aldığını duyurdu. Van Eck Bitcoin ETF başvurusuna dair kesin karar Ağustos ayında açıklanacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, VanEck Bitcoin ETF başvurusuna dair kararını Ağustos ayına kadar erteledi.
  • Düzenleyici kurum bu sefer piyasaya dair açıklamalarda da bulundu.
  • SEC tarafından onaylanacak bir Bitcoin ETF’nin, lider kripto para için önemli bir kilometre taşı olacağı düşünülüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck’in VanEck Bitcoin Trust adlı Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusuna dair kesin kararını erteledi.

Binance indirim kodu

SEC’den Aynı Hafta İçinde İkinci Erteleme Kararı

Bu, SEC’in bu hafta aldığı ikinci erteleme kararı. Düzenleyici kurum, 15 Haziran tarihinde de Kryptoin’in Bitcoin ETF başvurusuna dair kesin kararını ertelediğini açıklamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

SEC şimdiye kadar henüz hiçbir Bitcoin ETF başvurusunu onaylamadı. Konu ile ilgili sıklıkla piyasa manipülasyonu ve kripto pazarındaki şeffaflık eksikliğine vurgu yapıldı.

Bir Bitcoin ETF, SEC tarafından onaylandığı takdirde, kripto paraya daha az aşina olan geleneksel yatırımcılara Bitcoin’e yatırım yapmanın geleneksel ve resmi olarak düzenlenmiş bir yolunu sunacak. Böyle bir fırsat da lider kripto paranın kapsamını ve hitap ettiği kitleyi önemli ölçüde genişletecek.

Bu noktadan hareketle SEC, VanEck’den bazı konularda detaylı yorumlarını talep etti. Komisyon, söz konusu ETF başvurusunun manipülasyona açık olup olmayacağını öğrenmek istiyor. Ayrıca Bitcoin’deki şeffaflık eksikliğinin VanEck Bitcoin ETF’sine nasıl yansıyacağı da SEC’in cevabını aradığı bir diğer soru olarak öne çıkıyor.

VanEck’in Bitcoin ETF Yolculuğu

VanEck’in ilk başvurusu, VanEck SolidX Bitcoin Trust adı altında Haziran 2018’de yapıldı. Şirket, Eylül 2019’da ise söz konusu başvuruyu geri çekme kararı aldı.

New York merkezli yatırım yöneticisi firma, Aralık 2020’de VanEck Bitcoin Trust adlı yeni bir başvuruda bulundu. Firma, Mart 2021’de ise dosyalamasında birtakım değişiklikler yaptı.

İlgili Haber:  Bitcoin ETF’ler, Vadeli İşlemlerin Getirilerini Azaltabilir

SEC, VanEck Bitcoin ETF ile ilgili kararını Nisan 2021’de zaten ertelemişti. Son yapılan duyuru aynı başvurunun ikinci kez ertelenmesi anlamına geliyor.

VanEck Bitcoin Trust, MVIS CryptoCompare Bitcoin Benchmark Rate performansını yansıtan hisselerin ticaretini yapacak. Bu oran, beş borsadan Bitcoin’in ortalama fiyatını takip eden ABD Doları cinsinden bir veridir. Dosyaya göre ETF hisseleri, Cboe BZX Borsası’nda işlem görecek.

Kripto endüstrisindeki birçok kişi 2021 yılının SEC tarafından bir Bitcoin ETF’nin onaylanacağına inandıkları bir yıl olacağını belirtse de; düzenleyici kurum, son derece dikkatli bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar