Seçim Kampanyası Sürecinde Olan Tether’in Kurucu Ortağına Dava Açıldı

ABD’de gerçekleşecek olan Başkanlık seçimleri adaylarından ve eski EOS yöneticisi olarak bilinen Brock Pierce, şimdilerde Block.one ile ilgili bir toplu dava hakkında uğraş veriyor.

Bu sene ABD Başkanlık yarışında Donald Trump ve Joe Biden’ın dışında bazı önemli figürler de yarışıyor. Oy pusulalarında, özgürlükçü Jo Jorgensen ve müzisyen Kanye West’i geride bırakan Tether’in kurucu ortağı Brock Pierce de var.

Başkan adaylığı, Pierce’ı yalnızca kampanya süreci ile ilgili eleştirilere değil, aynı zamanda bir blockchain platformu olan EOS’un yaratılmasındaki rolüne yönelik saldırılar bağlamında da hedef noktası haline getirdi.

New York’taki genel merkez binasının açılışı esnasında, Pierce’a maskeli bir izleyici tarafından dava açılacağı söylendi.

Brock Pierce aleyhine açılan davanın önemli bir parçası ve Typhon Capital Management’ın CEO’su olan James Koutoulas, e-posta yoluyla yaptığı açıklamalarda konunun menkul kıymetler dolandırıcılığı ile ilgili toplu bir dava olduğunu doğruladı.

Çıkan son haberler ise, Haziran 2017’den bu yana EOS tokenlerini satın alan veya elinde bulunduran herkes için Mayıs ayı içerisinde federal mahkemede açılan toplu bir davayı gözler önüne seriyor.

Toplu davada “hem mevcut hem de eski şirket yöneticilerinden oluşan davalılar tarafından güven temelindeki görevin ihlal edildiğini ve haksız zenginleşildiğini” iddia ediyor. Pierce’a ek olarak Block.one’un kurucu ortakları olan Brendan Blumer ve Daniel Larimer ve ayrıca meslektaşları olan bir diğer isim Ian Grigg’e de dava açıldı.

Söz konusu dava kapsamında, EOS blockchain’in arkasındaki beyin olan Block.one’un, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na ortalama olarak 4 milyar dolar gelir getiren EOS token satışını kaydetmediği iddia ediliyor.

Koutoulas tarafından yapılan açıklamada, Grant & Eisenhofer liderliğindeki Northwestern Hukuk Fakültesi Yatırımcı Koruma Merkezi ve davacı Jenny Vatrenko’nun da yer aldığı grubunun, Kripto Varlıklar Fırsat Fonu adına baş avukat olarak atandığını belirtti.

  Abra'nın CEO'sunun Portföyünün Yarısı Bitcoin'den Oluşuyor

Süreç Nasıl İlerleyecek?

Koutoulas dava süreci ile ilgili yakın zaman içerisinde bir şikayette bulunacaklarını ifade etti. Bu sürecin ardından muhtemel olarak Block.one’ın temyiz davası açmaya çalışacağını vurgulayan Koutoulas, “Bu aşama geçildiği takdirde Block.one’un suistimali nedeniyle tam olarak kimlerin ne kadar para kaybettiği öğrenilmiş olur” şeklinde konuştu.

Tüm bu durum özelinde mahkeme sürecinin, Pierce’in başkanlık kampanyasından çok daha uzun sürmesi bekleniyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın