7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

SEC’in Stablecoin Geliştiricisi Circle Hakkında Yürüttüğü Soruşturma Ne Durumda?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

USDC stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle, Temmuz 2021’den bu yana devam eden bir SEC soruşturmasının hedefinde yer alıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • USDC stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle, Temmuz 2021’den bu yana devam eden bir SEC soruşturmasının hedefinde yer alıyor.
  • Circle, soruşturma kapsamında SEC ile “işbirliği” içinde hareket edildiğini açıkladı.

USDC stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle, Temmuz 2021’den bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yürütülen bir soruşturmanın hedefinde yer alıyor.

Binance indirim kodu

Circle Soruşturması

Şirket, Temmuz 2021’de yaptığı bir duyuruda, “SEC İcra Bölümünden belirli varlıklarımız, müşteri programlarımız ve operasyonlarımızla ilgili belge ve bilgi talep eden bir soruşturma ve mahkeme celbi aldık.” ifadelerini kullanmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Circle, son olarak yaptığı açıklamada ise “Soruşturmalarında SEC ile tam işbirliği yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Circle ve SEC, Ağustos ayında ise ikinci kez karşı karşıya geldi. Stablecoin geliştiricisi, şirketin eski bir yan kuruluşu olan Poloniex’in gerekli izinler olmadan dijital varlık borsası olarak faaliyet göstermesi nedeniyle SEC’e 10 milyon Doların üzerinde bir ceza ödemeyi kabul etti.

SEC ve Stablecoinler

SEC Başkanı Gary Gensler, zaman zaman kripto para piyasası ve özellikle de stablecoinler ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme geliyor.

Gensler, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada USDC gibi stablecoinleri düzenlemek için daha fazla yetki talep etmişti. Gensler konu ile ilgili, “Kripto platformlarında stablecoin kullanımı, geleneksel bankacılık ve finansal sistemimizle bağlantılı bir dizi kamu politikası ve düzenlemesinden kaçınmaya çalışanlar için bir araç haline gelebilir. Bu da kara para aklama ve vergi uyumu gibi konularda sorunlar yaratabilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Gensler’in stablecoinler ile ilgili duruşu, diğer ABD düzenleyicileri ve devlet görevlileri tarafından da destekleniyor. Bu yılın başlarında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, stablecoin düzenlemelerini görüşmek üzere birden fazla kurum başkanı ile bir araya geldi ve stablecoin piyasası için düzenleyici bir çerçeve oluşturmak adına “hızlı hareket edilmesi gerektiğini” belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar