9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

SEC’in Ripple’a (XRP) Ceza Vermesi Durumunda Stellar (XLM) Nasıl Etkilenecek?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Ripple ile Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) arasındaki hukuki savaşta XRP topluluğuna danışmanlık yapan Leonidaz Hadjiloizou, Ripple ve ağının kendi tokeni olan XRP’nin dışında, SEC’in bir zafer kazanması durumunda ayrıca XLM ve Stellar’ın da kötü etkileneceğini söyledi.

blank

XRP Bir Menkul Kıymet Olarak Kabul Edilirse XLM’nin Başı Derde Girebilir

SEC söz konusu davayı kazanır ve XRP bir menkul kıymet olarak tanımlanırsa, XRP’ye rakip olarak ortaya çıkan ve Ripple’ın eski CTO’su Jed McCaleb tarafından geliştirilen Stellar’ın da sıkıntıya girebilir. Mahkemenin Ripple tokeninin bir menkul kıymet olduğuna karar vermesi sonucunda, McCaleb de, potansiyel olarak şu anda menkul kıymet olarak gözüken bu kripto paraları satması nedeniyle suçlu konuma gelecek. McCaleb, şirketten ayrılma anlaşması nedeniyle toplamda 9 milyar adet Ripple tokeni almıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Buna ek olarak Hadjiloizou, XRP’nin bir menkul kıymet olarak ilan edilmesi sonrasında XLM’nin de başının derde gireceğini ve benzer suçlamalar ile karşı karşıya kalacağını iddia etti.

Ripple Labs şirketini Chris Larsen ile birlitke kuran Jed McCaleb, SEC tarafından herhangi bir suçlama ile karşı karşıya kalmamıştı. Şirketin ikinci adamı ve CEO’su olan Brad Garlinghouse ve Ripple Labs, SEC’in Ripple’a karşı açtığı hukuk davasında savunma tarafında yer alıyor. Jed McCaleb ise şimdiye kadar Ripple’dan gelen 9 milyar adet tokenin büyük çoğunluğunu satmıştı. Buna rağmen McCaleb’in 1 Eylül’den bu yana sahip olduğu hiçbir kripto parayı satmaması da dikkat çekiyor.

Hadjiloizou’na göre, ünlü CEO’nun bu adımı, bir anlamda Ripple’a uzatılan bir dostluk eli olabilir. Bu yazının yazıldığı anlarda dünyanın en büyük altıncı kripto parası olan Ripple, 1.14 dolardan işlem görüyor. Limenya.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, XRP Birleşik Krallık’ta bireysel yatırımcıların en çok tercih ettiği kripto para haline gelmişti. Ripple Labs ayrıca kısa bir süre önce Digital Pound Foundation ile bir işbirliğine giderek İngiliz yetkililerin dijital bir sterlin oluşturma çabalarına yardımcı olacağını duyurmuştu.

İlgili Haber:  Yakın Zamanda Onaylanabilecek Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF Başvuruları Hangileri?

Ripple ile SEC arasında 2020 yılının Aralık ayından bu yana devam eden davada henüz iki tarafında da net bir şekilde kazanmaya yakın olduğu söylenemez.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend