2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

SEC’in Sıradaki Hedefi Tether mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitfinex’in açık sözlü teknoloji şefi Paolo Ardoino, Tether’in Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bir sonraki hedefi olabileceğine dair endişeleri gidermek amacıyla attığı tweetle bu hafta Twitter’da ön plana çıktı.

Binance indirim kodu

Ardoino’nun alıntılayarak cevap verdiği CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’nun tweetinde SEC’in bir sonraki hedefi’nin Tether olması durumunda piyasa ağırlıklı olarak USDT’ye dayandığı için bunun, boğa koşusu için çok kötü olacağı ve en yasal olarak düzenlenmiş stabilcoin olan USDC’nin en sonunda USDT’nin yerini alacağı belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu tweete yanıt veren Ardoino, Tether‘in Hazine Departmanı Mali Suçları Uygulama Ağı veya FinCEN tarafından belirlenen sıkı “Müşteri Tanımlama ve Kara Para Aklamayı Önleme” düzenlemelerine bağlı kaldığını söyledi. Konuyu açıklamaya devam eden Ardoino, Tether’in daha az denetlendiğini söyleyenlerin sadece korku, belirsizlik ve şüphe yaydıklarının altını çizdi.

Ardoino, Tether’in bahsi geçen yasal düzenlemelere bağlılığına işaret etmekle yanlış bir konuya değinmiş olmamakla birlikte Ki Young’un, stabilcoin’in özellikle de dolar rezervlerinin tehlikeye girmesi halinde menkul kıymetler yasalarını aşmış olabileceği konusundaki temel endişesini gerçek anlamda gidermiş olmadı.

Tether tartışmaların merkezinde yer alıyor

2019 yılında New York başsavcısı, Tether ve kardeş şirketi Bitfinex’in kayıtsız menkul kıymetler teklifi yürüttüğünü iddia eden bir kanun mutabakatı sunmuştu. Belgede ayrıca şirketlerin yatırımcılara USDT ödünç verdikleri iddia edilmiş ve bu da coinlerin, iddia edildiği gibi ABD doları rezervleri tarafından tam olarak desteklenmediği şüphesini arttırmıştı.

Sadece genel hatlarıyla ABD dolarına sabitlendiği iddia edilen Tether’in USDT’si, birkaç yıldır tartışmanın merkezinde yer almaya devam etti. 2018’de finans profesörü John Griffin ve ortak yazar Amin Shams, bir araştırma makalesinde USDT’nin Bitcoin (BTC) fiyatını 20.000 dolara kadar yükselirken manipüle etmek için kullanıldığını savundu.

İlgili Haber:  Hükümetler Bitcoin'i Yasadışı İlan Edebilir mi?

Tether ve Bitfinex, 2018 yılında Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu tarafından USDT’nin eşdeğer dolar rezervleriyle desteklendiğine dair kanıt aramak için mahkeme celbi aldı. İddialara rağmen her iki şirket de herhangi bir suistimalle suçlanmadı.

Kripto topluluğundaki birçok kişi, SEC’in düzenlenmemiş bir menkul kıymet teklifi yürüttüğü iddiasıyla Ripple’a karşı dava açtıktan sonra bir sonraki domino taşının düşmesini beklemeye başladı. Ripple’ın, davasını mahkemede kanıtlama şansına sahip olacağı bildirildi. Öte yandan piyasa, katılımcılarını düzenleyicinin suçlamalarından herhangi bir sonuç çıkarmamaya çağırdı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar