SEC’in Yeni Başkanı Gary Gensler, Kripto Para Düzenlemeleri ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

SEC’in yeni Başkanı Gary Gensler, ilk kez Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine katıldı.

blank

Haberin Özeti

  • SEC Başkanı Gary Gensler, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine, kongrenin kripto borsalarını düzenlemesi gerektiğini söyledi.
  • Gensler, tüketici korumalarının, dolandırıcılık faaliyetlerini ve manipülasyonu azaltacağını düşünüyor.

Yeni atanan SEC Başkanı Gary Gensler, Perşembe günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin önüne çıktı ve Kongre’nin kripto para borsalarını düzenlemesi gerektiğini söyledi.

blank

“Düzenleme Getirmek SEC’e Duyulan Güveni Artıracaktır”

Temsilci Patrick McHenry’ye konuşan Gensler, “Kripto borsalarına yatırımcı koruması getirmeyi düşünmek yerinde bir karar olur. Bu gerçekleştiği takdirde SEC’e ve kardeş kuruluşumuz Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na daha fazla güven duyulacaktır.” dedi.

“Şu anda, bu kripto borsaları ile ilgili herhangi bir piyasa düzenleyicisi yok” diyen Gensler, “Bu nedenle dolandırıcılık veya manipülasyon konusunda da hiçbir koruma yok.” diye ekledi.

Öte yandan Bitcoin’in özgürlükçü yapısını savunanlar, herhangi bir hükümet düzenlemesi olmamasının kripto para için olumlu bir durum olduğunu düşünüyor. Ama bu aynı zamanda kripto ticaretinin risk teşkil etmeyi sürdürmesi anlamına da geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kripto Borsaları, Hükümet Düzenlemelerinden Kaçmayı Başarıyor

SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) bazı durumlarda kripto para endüstrisini denetliyor; ancak Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük tokenler, menkul kıymet olarak kabul edilmediğinden, bunlar ile işlem gerçekleştiren borsalar genellikle SEC düzenlemelerinden kaçmayı başarıyor.

Blockchain analiz firması CipherTrace’in yakın tarihli bir raporu, endüstrisi büyümeye devam ettikçe kriptodaki yasadışı faaliyet artışının da “kaçınılmaz” olarak genişleyeceğine işaret ediyor.

Geçen ayın sonlarında, Temsilciler Meclisi, bu sorunlardan bazılarını ele alan, “İnovasyonun Önündeki Engelleri Kaldırma Yasası” adlı bir yasa tasarısını kabul etti. Kanun, Temsilci McHenry tarafından Mart ayında tanıtıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend