1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

SEC’in Yeni Lideri Belli Oldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Biden yönetiminin, Başkan Trump yönetiminde sektördeki hakimiyetini gevşeten kilit departmanları denetlemek için Obama yönetimindeki iki mali düzenleyiciden yardım aldığı ortaya çıktı.

Binance indirim kodu

Obama yönetimi sırasında 2009’dan 2014’e kadar Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nu (CFTC) yöneten Gary Gensler’ın, başkan tarafından seçilen Joseph R. Biden’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başkanlık edecek adayı olacağı öğrenildi. Ayrıca, bu ajansı yönetmek için de Tüketici Finansal Koruma Bürosu’nun eski müdür yardımcısı olan Rohit Chopra seçildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Gensler, 2008 mali krizinin ardından büyük bankaları dize getirmede merkezi bir rol oynayan deneyimli bir düzenleyici olarak öne çıkmıştı. Gensler’ın son zamanlarda bir akademisyen olarak SEC’in düzenleyici görevinin önemli bir parçası haline gelen Bitcoin gibi dijital paralar üzerinde eğitim aldığı biliniyordu. Gensler, finansal düzenleme denetimi konusunda Biden’a danışmanlık yapan geçiş ekibine liderlik ediyordu.

63 yaşındaki Gensler’ın, Wall Street ve kurumsal Amerika’yı ilgilendiren yüksek profilli davaları takip etmede çok hoşgörülü olduğu için eleştirilere maruz kalan bir ajansa gireceği kaydedildi.

Eski baş dava danışmanı Matt Solomon, Gensler’ın CFTC’de yaptığı çalışma göz önüne alındığında daha iyi gelişmiş bir icra felsefesiyle geldiğini düşündüğünü ve muhtemelen önceki kürsüye göre biraz daha agresif bir yaptırım eğilimi olduğunu söyledi.

Chopra’nın devralacağı ajans, Trump’ın emri altında değiştirildi. Dodd-Frank mali revizyon yasasının bir parçası ve Senatör Elizabeth Warren’ın bir fikri olarak oluşturulan tüketici bürosu, Trump‘ın Mick Mulvaney’i geçici başkan olarak yönetmesi üzerine büyük ölçüde etkisiz hale geldi. Ajansı “alçakgönüllülük ve ihtiyatla” yönetme sözü veren Mulvaney, Federal Rezerv’ten hiçbir fon talep etmedi.

Biden Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü oldu

2018’de ajansın direktörlüğünü devralan Kathy Kraninger, tüketicileri “yardım için milyonlarca dolar vermeyi” reddetmekle suçladıkları büroya zarar verdiği için Demokratlar tarafından eleştirildi. Demokratlar, Kraninger’e istifa etmesi veya kovulmakla yüz yüze gelmesi için baskı yapmaya başladı.

Haziran ayında Yüksek Mahkeme, başkanın beş yıllık görev süresi dolmadan Tüketici Mali Koruma Bürosu (CFPB) başkanını görevden alma yetkisine sahip olduğuna karar verdi.

2015 yılına kadar tüketici bürosunda kalan Chopra, borçlular için daha fazla koruma talep eden kurumun ilk “öğrenci kredisi bağımsız gözetmeni” olarak görev yaptı. Öğrenci kredilerinin, maaş günü kredi koruması ve borç tahsilat düzenlemelerinin yanı sıra Chopra için ana odak noktası olması beklendiği kaydedildi. Bu konularda büyük olasılıkla Bharat Ramamurti’de bir müttefike sahip olacağı düşünülürken eski Warren yardımcısı Biden, mali reform ve tüketicinin korunması için Ulusal Ekonomi Konseyi direktörü olarak seçildi.

Son üç yıldır Chopra, Federal Ticaret Komisyonu’nun bir komisyon üyesi olarak görev yaptı ve genellikle Cumhuriyetçi çoğunluğa karşı muhalif bir ses çıkararak Facebook gibi şirketlere karşı daha sert yaptırım eylemlerini savundu.

İlgili Haber:  Makine Öğrenimi (ML) Güvenilirliğinin Artması Blockchain Verileri için Önemli

Gensler’ın öncelikli konularından biri iklim olacak

SEC’de Gensler’in alacağı en acil kararlardan birinin, düzenleyici önceliklerin belirlenmesinde önemli bir pozisyon olan bir icra müdürü seçmek olacağı belirtildi. Ancak her iki odayı da kontrol edecek olan yeni yönetim ve kongre Demokratları, bu adaylardan birkaçını çoktan ortaya koymuştu.

Biden, şirketlerin çevresel etkileri hakkında daha fazla bilgi açıklamalarını talep ederken Kongre üyeleri kurumsal hisse geri alımlarını sınırlamayı ve serbest yatırım fonları ile özel sermaye şirketleri tarafından gerçekleştirilen sözde gölge bankacılık faaliyetleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmayı tartıştı.

Bu yönetimin tamamının, iklim değişikliğiyle mücadelede yardımcı olmak için iklim değişikliğine öncelik verdiğini belirten ve emtia düzenleyicisindeyken Gensler ile yakın çalışan eski SEC başkanı Mary Schapiro, bu konuda gerçekten kritik bir role sahip olduklarını belirterek iklimi, ticaret ve piyasa yapısı sorunlarının yanı sıra muhtemelen Gensler için öncelikler arasında saydı.

Gensler, CFTC’nin başına geçtiğinde çoğunlukla küçük ticaret firmalarına karşı yaptırım uygulamakla sınırlı ve zayıf bir üne sahipti. Hatta Kongre’de SEC ile birleştirilmesi için çağrılar yapılmıştı. Ancak 2008 mali krizinin ardından Gensler’in yönetimi bu eleştirileri yatıştırdı. Ajansı, spot ışığını SEC ile paylaştı ve hatta bazen onu gölgede bırakmayı da başardı.

Liderliği altında Gensler, CFTC Libor’un büyük bankaları tarafından yapılan ve birçok banka kredisi için faiz oranlarını belirlemek için kullanılan Londra Bankalararası Banka Faiz Oranı manipülasyonuna engel oldu. Adalet Bakanlığı ile birlikte çalışan Gensler ve CFTC bankalardan büyük para cezaları aldı ve Libor’u kötüye kullanıma daha az maruz kalan yeni bir ölçütle değiştirme planının hayata geçirilmesini sağladı.

CFTC’den ayrıldıktan sonra Gensler, Massachusetts Institute of Technology’nin Sloan School of Management’ta öğretmenlik yapmaya başladı ve dijital para üzerine iyi bir eğitim aldı. Hatta blok zinciri teknolojisine ve bunun pazarları dönüştürmede ve Wall Street aracılarını değiştirmede nasıl bir rol oynayabileceği üzerine bir ders verdi. Bu deneyimin, onu Google’a başvurmak zorunda kalmadan kripto meraklılarının dilini konuşan ilk komisyon başkanı yapacağı kaydedildi.

Gensler’ın, geçen ay istifa eden Jay Clayton’ın yerini alması beklenirken Clayton, Sullivan&Cromwell’den birçok büyük banka ve şirket için çalıştıktan sonra SEC’e gelen bir şirket avukatı olmuştu. Clayton’ın görevlerinden biri de şirketlerin halka açılmasını ve Main Street yatırımcılarını korumak için süreci biraz daha kolaylaştırmaktı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar