Yiyecek, vücut tarafından tüketildiğinde ya da vücuda girdiğinde ısı veren maddeler olarak tanımlanabilir. Bu gıdalar karbonhidrat, yağ ve protein kategorilerine ayrılabilir. Proteinler vücudun yapı taşlarıdır. Bunlar karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan, azot ve bazen sülfür ile birlikte kompleks moleküllerdir. Yağlar vücudun depo ürünleri gibi davranırlar. Vücut tarafından talep edildiğinde fazladan kalorik ihtiyaçları sağlamaktan sorumludurlar. Ayrıca nispeten yüksek miktarda karbon ve hidrojenden oluşurlar. Karbonhidratlar, bir ya da daha fazla basit şeker türünün bir araya getirilmesinden oluşan karmaşık moleküllerdir.

Şekerler

Şekerler nişastalı gıdaların polisakkaridlerinin sindirim işlemi vasıtasıyla vücuda salınan basit molekülleridir. Şekerlerin az bilinen birkaç şekli şöyledir: şeker, meyve suyu, süt, yoğurt, pekmez, kahverengi şeker ve bal gibi yaygın kullanılan maddelerde bulunan glukoz, fruktoz, galaktoz vb.

Şekerler, monosakaritler ve disakkaritler yapıda bulunan moleküllerin türüne göre iki kategoriye ayrılabilir. Monosakkaritler, glikoz, fruktoz gibi bir şeker molekülü olan şekerlerdir. Benzer ya da farklı monosakkarid molekülleri birleştiğinde laktoz ve sukroz gibi bir disakarit oluştururlar. Monosakaritler ayrıca yapılarında bulunan karbon atomlarının sayısına bağlı olarak tetrozlar, pentozlar, heksozlar ve heptozlar olarak sınıflandırılır.

Şekerler suda çözünür ve tatlı bir tada sahiptir. Fiziksel olarak bunlar beyaz, kristal halindeki maddelerdir.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar, ikiden fazla ve on şekere kadar moleküllerden oluşan kompleks şeker molekülleri oligosakaritler olarak adlandırırlar. Fazla şeker molekülünden oluşan daha karmaşık moleküller polisakkaritler olarak bilinirler. Bu karmaşık yapılara karbonhidrat denir. Karbonhidratın iyi bir örneği nişasta ve selülozdur. Nişasta, dairesel yapında bulunan glikoz monomerlerden oluşur. Selüloz, bitkilerin ana yapısal maddesidir. Aynı zamanda bir glikoz polimeridür. Diğer örnekler insülin, glikojen, kitin, pektin vb.

Çoğunlukla karbonhidratlar suda çözünmez. Daha basit formlara bölünene kadar sindirilmezler. Vücut tarafından basit bağırsaklarda emilen basit şekerlere asimile edilirler.

Son olarak, karbonhidratların, farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip basit şekerlerin polimerleri olduğunu söyleyebiliriz.

Şeker ile Karbonhidrat Arasındaki Fark

Şeker ile karbonhidrat arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Şekerler suda çözünürken, karbonhidratlar suda çözünmez.
  • Karbonhidratlar tatlı olmadığı halde şekerler tatlıdır.
  • Şekerler vücutta kolayca sindirilirken, karbonhidratlar sindirilmeden önce daha basit moleküllere dönüştürülmelidir.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here