Senfoni ile filarmoni orkestrası arasındaki fark nedir bu yazıda inceleyeceğiz.

Dördüncü sınıf matematik öğretmeni size “her karenin bir dikdörtgen, ancak her dikdörtgenin bir kare olmadığını” söyleyince beyninizin patladığını hatırlayın. Bu tür bir şey. Her senfoni bir orkestradır, ancak her orkestra bir senfoni değildir. Aynı şekilde, her filarmoni bir senfonidir, ancak her senfoni bir filarmoni değildir.

Orkestra bir grup yaylı çalgıdan oluşan koroyu ifade etmekte kullanılan genel bir terimdir. İki temel orkestra türü vardır: oda orkestrası (küçük) ve senfoni orkestrası (büyük). Oda orkestraları 50 veya daha az müzisyenden oluşur. Bu orkstradakilerin tamamı sadece yaylı çalgı çalıyor olabilir. Oda orkestrası adından da anlaşılacağı üzere eski zamanlarda küçük, özel gruplara, aristokratlara ve saray mensuplarına özel müzik icra eden orkestradır.

Senfoni orkestrası ise 100’den fazla müzisyenden oluşabilir. Senfoni orkestrasında yaylı, vurmalı ve üflemeli çalgılar ile bando ve mızıkadan oluşabilir. Bu orkestrada 18 ile 25 arasında farklı müzik enstrümanı bulunabilir.

Esasen, bir orkestra bir senfoni çalacak kadar büyükse, bu bir senfoni orkestrasıdır. Bu kadar basit!

Tamam, belki değil.

Peki senfoni ile filarmoni orkestrası arasındaki fark nedir?

Senfoni ile filarmoni orkestrası benzer şeylerdir. Aynı boyuttadırlar ve aynı tür müzikleri çalarlar. Senfoni ile filarmoni orkestrası arasındaki en temel fark aslında belirleyici kimlik farkıdır. Senfoni-filarmoni arasındaki uçurum sadece bir kimlik meselesidir. Örneğin Brooklyn Filarmoni Orkestrası ile Brooklyn Senfoni Orkestrası New York’tadır ve bu iki orkestra aynı tür orkestralardır ve tek farkları isimleridir. Böylece karıştırılmazlar.

Senfoni orkestrası genel bir isimdir. Filarmoni orkestrası ise daha az genel bir isimdir. Örneğin her filarmoni orkestrası aynı zamanda bir senfonidir fakat her senfoni bir filarmoni değildir.

Filarmoni Yunanca “harmoni sevgisi” anlamına gelir. Kökeni 1813’lü yıllara dayanır. Orkestra ifadesi ise daha eskidir.

Her kelimenin çağrışımları biraz farklıdır. “Filarmoni”, “sevgi dolu bir uyum” veya daha genel anlamda türden bağımsız olarak iyi müziğe değer veren birisi (veya bu durumda bir organizasyon) anlamına gelir.

“Senfoni”nin anlamları daha fazladır. Orkestra için 3-4 hareketi içeren belirli bir müzik kompozisyon türüdür. Terim aynı zamanda ahenkli sesi ya da orkestranın geri kalanı tarafından yedeklenen belirli enstrümanlara sahip bir müzikal pasajı tanımlayabilir.

“Senfoni” genel olarak daha klasik çağrışımlara sahipken, hem senfoni hem de filarmoni orkestraları klasik, modern ve pop eserler çalar.

Facebook Yorumları

4 YORUM

  1. Gerizekâlısınız yeminle! Herkes, Shawshank Redemption filminin sonunda geçen Allen Greene kimdir diye merak ettiğinde, gerizekâlı sözlük yazarlarının verdiği “Filmin ittah edildiği kişidir” şeklinde sıfır iq cevaptan bi farkı yok yazdığınızın!

Bir Cevap Yazın