Sentetik Yağ ile Madeni Yağ Arasındaki Fark

Aracınızın yağını değiştirirken, iki büyük kategoride seçim yapma hakkınız var; sentetik yağ ve madeni (mineral) yağ. Madeni yağın bir diğer adı da mineral yağdır. Sentetik yağ ile madeni yağ arasındaki temel fark üretim şekilleridir. Madeni yağ, temelde daha sonra kullanılabilir bir forma rafine edilen petrol ürünlerinin bir türevidir. Öte yandan, sentetik yağ belirli kimyasal maddeler kullanılarak sıfırdan oluşturulur. Üretim şekillerinin farklılığından dolayı fiyatları arasında önemli bir fark vardır. Sentetik yağlar -markaya bağlı olarak- madeni yağlardan neredeyse 2 kat daha maliyetlidir.

Sentetik Yağ ile Madeni Yağ Arasındaki Fark
Sentetik yağ ile madeni yağ arasındaki temel fark üretim şekilleridir.

Performans söz konusu olunca, sentetik yağ madeni yağı yener. Burası kesin. Sentetik yağların yağlama fonksiyonları sürtünmeye daha az enerji, tekerleklere daha çok enerji gitmesini sağladığı için madeni yağlardan üstündür. Sentetik yağlar ayrıca yüksek miktarda ısıya dayanabilir. Aracınızla genelde uzun sürüşlere çıkıyorsanız burası önemlidir, çünkü motor yüksek sıcaklıkta kalma eğilimindedir. Yağ bittiğinde yağlama özellikleri kaybedilir. Dolayısıyla hareket eden parçalar birbirine sürtünmeye başlar ve yıpranmaya, yalama yapmaya ve ısınmaya neden olur.

Normal koşullar altında, sentetik yağlar madeni yağlara kıyasla daha uzun ömürlüdür. Dolayısıyla madeni yağa göre sentetik yağı daha az sıklıkla değiştirirsiniz. Sentetik yağlar madeni yağlardan 2 kat daha fazla ömürlüdür. Yani uzun vadede, sentetik yağ kullanarak daha fazla para tasarrufu yapmış olursunuz. Sadece yağın maliyetinden tasarruf etmiş olmazsınız, aynı zamanda yağı eğer siz değiştirmeyecekseniz işçilik maliyetinden de tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca aynı süre içinde daha az yağ tükettiğiniz için çevreyi de korumuş olursunuz.

Bütün bunları söyledikten sonra, sentetik yağların madeni yağlara kıyasla daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Daha iyi bir performans, daha uzun bir ömür ve daha az masraflı! Fakat titiz biriyseniz ve sık sık yağ değiştirmek istiyorsanız maliyetlerden tasarruf etmek için madeni yağı tercih edebilirsiniz.

Sentetik Yağ ile Madeni Yağ Arasındaki Fark

Sentetik yağ ile madeni yağ arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Madeni yağ petrolden elde edilir, sentetik yağ ise sıfırdan oluşturulur.
  • Sentetik yağ madeni yağdan daha pahalıdır.
  • Sentetik yağ madeni yağa kıyasla sıcağa daha dayanıklıdır.
  • Sentetik yağ madeni yağa kıyasla daha az sıklıkla değiştirilir.
Facebook Yorumları

Yorum yapın