Pratikte ve hukuki açıdan bakıldığında; serbest fonlar (hedge fund) ile yatırım fonları (mutual fund) arasında farklar vardır.

Hedge Fund (Serbest Fon) Nedir?

Hedge fund yani serbest fon; tahvil, hisse senetleri, menkul kıymet ve diğer kısa vadeli para piyasası gibi çeşitli hisselerden oluşan kolektif bir yatırım programıdır. Bu tür bir fonun genelde yöneticisi vardır. Yatırımlardan elde edilen net kar ve zararlar yıllık bazda yatırımcılara ödenir. Hedge fund kısmi yatırımcılara sunulan bir yatırım fonudur ve çeşitli ticari faaliyetlere ve diğer yatırımlara olanak sağlar. Hedge fon yatırım yöneticisi performans ücreti alma hakkına sahiptir. Bir hedge fona uygulanabilir yatırımlar arasında; borç, hisse senetleri ve emtia bulunmaktadır.

 

Mutual Fund (Yatırım Fonu) Nedir?

Yatırım fonları; verimsiz dönemlerde yüksek performans ve düşük risk faktörleri ile bilinirler. Bu fonlar genellikle geleneksel piyasa ile ilişkili olmayan kıymetleri içerir ve genelde kısmi olarak tahvil, para piyasası hesapları ve hisse senetleri bulundurur. Yatırım fonları; piyasa oranlarını, yatırımcı sayısını ve yatırımcılar arasında popüler ve son derece karlı fonları analiz eder. Bir yatırım fonunun ortalama getiri oranı, yılda %75 civarındadır. Yatırım fonlarının bir avantajı da; hemen hemen herkesin bu tür yatırımları yapmaya kapasitesinin olmasıdır.

Serbest Fon ile Yatırım Fonu Arasındaki Fark

Hedge fonlar, yatırım fonlarının aksine, halka açık menkul kıymetler yatırımı değillerdir. Hedge fund’lar daha çok gayrimenkul, vadeli sözleşmeler, sanat ve yaygın pazarla ilgili olmayan diğer tür yatırımları içerir. Bu fonlar ayrıca hisse senetleri, web sitesi alan adları, tahvil, satın alma hakkı, rüzgar enerjisi çerçeveleri ve döviz gibi yatırımlar da olabilir. Şu anda, on dört bin rekabetçi hedge fon mevcut bulunmaktadır. Hedge fonlar yüksek karlı olma potansiyeline sahiptir.

Bu fonların menşeini inceleyecek olursak, mutual funds yani yatırım fonları 1800’ün başlarında Hollanda’da ortaya çıktı. Bugün bildiğimiz anlamdaki yatırım fonları ilk kez 1924’te Massachusetts yatırımcıları ile başladı. O andan itibaren çok çeşitli yatırım fonları ortaya çıktı. Hedge fund’lar 1949 yılında Alfred Winslow Jones tarafından başlatıldı. Jones, diğer stokları azaltarak ve kendi pozisyonlarını garanti altına alarak bir hedge fund oluşturdu. Yaklaşık dört yıl sonra, hedge fon bir komandit (limited ortaklık) oldu ve o andan itibaren, yıllık toplam %20 performans kar ücreti sağlandı.

İlgili Haber:  Yatırım Yapacağınız Kripto Paraları Doğru Analiz Edin

Hedge fund ile mutual fund arasındaki farkları özetlemek gerekirse;

  • Mutual fund (yatırım fonu); tahvil, hisse senetleri, menkul kıymetler ve diğer kısa vadeli para piyasası yatırımlarından pay içeren kolektif bir yatırım sistemidir.
  • Hedge fund (serbest fon) ise kısmi yatırımcıların kullanılabildiği bir yatırım fonudur ve çeşitli ticari faaliyetlere ve diğer yatırımlara olanak sağlar.
  • Mutual fund’lara herkes yatırım yapabilir.
  • Hedge fund’lar yatırım potansiyelini arrtırabilmek için bütün piyasayı kullanır.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here