Sessiz ile utangaç arasındaki fark nedir? Başlangıçta, bu iki özellik arasında bir fark yok gibi gözükebilir. İnsanlar genellikle “sessiz ve utangaç” olarak tanımlanır, bu nedenle iki terim birbirleriyle açıkça ilişkilidir. Sessiz olmak ve utangaç olmak farklı olsa da bazı benzerlikler var.

 

Sessiz, fazla ses çıkarmamak, konuşmak veya sakin demek değildir. Bu cümleler sessiz bir insanı tanımlamak için kullanılabilir. İnsanlar gibi canlı varlıklar ve cansız nesneler de sessiz olabilir. Ancak utangaçlık biraz farklıdır.

Utangaç

Utangaç bir insan sık sık sessiz olsa da, utangaçlık endişe ya da rahatsızlık verir. Utangaç bir kişi başkalarıyla konuşmak için kendini rahat hissetmez ve onlardan utanır. Sonuç olarak, genellikle insanlardan kaçınırlar ve sessiz gibi görünürler. Çekingenlik terimini kendinde bir endişe, sinirlilik ve endişe unsuru taşır ve yalnızca insan gibi canlı varlıklar için kullanılır. Aradaki fark, utangaç bir kişinin mutlaka yalnız kalmak istemediği, ancak başkalarıyla etkileşim kurmaktan korktuğu gerçeğidir. Utangaç bir kişi sessiz olabilir, ancak yalnızca korku ve endişe içindedir.

Bu sözcüklerin ve diğerlerinin eşanlamlı olarak kullanılmasına izin veren çekingenlik veya çekingenlikle ayrılmış olma fikri vardır. Mahcup/sıkılgan sözcüğü genellikle utangaç ile birbirinin yerine kullanılabilir, ancak gençlikle ilgili tereddüt ve utangaçlık fikrini taşır.

Utangacın bir diğer eşanlamlısı “pısırık”tır ve bu biraz farklı bir gölge tonuna sahiptir. Kişinin tereddüt etmesine neden olan yetenek veya düşüncelerine karşı bir güvensizlik veya huzursuzluk fikrini taşır. “Nazlı” kelimesi de, bazen aslında utangaçlığı ifade eder.

İlgili Haber:  Utangaçlık ile Sosyal Kaygı Arasındaki Fark

Sessiz

Öte yandan sessiz bir insan, insanların etrafında olmasından endişe ya da rahatsızlık duymuyor olabilir, sadece çok konuşmamayı ya da başkalarının yanında olmamayı tercih edebilir. Bunun gibi insanlar için kullanılan teknik bir kelime ‘introvert’ yani içedönük ya da içe kapanık. İçe kapanık biri, utangaç bir kişi değil, yalnız olmayı yeğleyen ve her zaman başkaları ile birlikte olmamaktan memnun olan bir kişidir. Daha rahat bir başka terim ise, yalnız olmayı seven sessiz bir kişi için kullanılan “yalnız” terimidir. Ayrıca, “ketum” terimi, duygularını göstermeyen veya fazla konuşmayan bir kişi için kullanılabilir.

Çevresinde başkalarının olmasından keyif alan sessiz insanlar da var, ama fazla konuşmamayı tercih ederler. Konuşarak veya konuşmaya katılarak kendilerine dikkat çekmeyi gerekli hissetmeksizin diğer insanların dinlenip izlenmesinin tadını çıkarabilirler. Gösterişsiz, mütevazi insan da diyebiliriz. Bu kişiler aynı şekilde düşük veya yumuşak bir sesle sakin bir şekilde konuşurlar. Bu insanlar, ne utangaç ne de içe dönük olsalar da, “sessiz” veya “yumuşak sözlü” olarak tanımlanabilirler.

Her ne kadar utangaç ve sessiz kelimeleri ile ilgili çeşitli eş anlamlı kelimeler bulunsa da, onlarla ilişkili anlamlar ve kullanımlar biraz farklıdır. Sessiz olmanın mutlaka utangaç anlamına gelmediğini hatırlamak iyi bir fikirdir.

Sessiz ile utangaç arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here