28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

ShapeShift, Gizlilik Odaklı Koinlerini Borsasından Çıkarıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Müşteriler artık kripto ticaret platformu ShapeShift’de Zcash, Monero veya Dash alım – satımı gerçekleştiremeyecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bir ShapeShift yöneticisi, platformun Monero, Dash ve Zcash’i listeden çıkardığını doğruladı.
  • Üçü de ABD düzenleyicilerinin incelemesinden geçmiş olan gizlilik coinleridir.
  • ShapeShift şirketi listesinden kaldırırken birkaç ABD borsası hala bu coinleri sunmaya devam ediyor.

Kripto ticaret platformu ShapeShift, şirketin yasal risklerini ortadan kaldırmak adına gizlilik coinleri Monero, Dash ve Zcash’i listeden çıkardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

ShapeShift Hukuk Baş Sorumlusu Veronica McGregor, Decrypt’e “Tüm bu coinleri aynı zamanda listeden kaldırdık.” diyerek şirketlerini yasal olarak riske atmak istemediklerini bu yüzden de şimdilik bu coinlerle çalışmayı düşünmediklerini belirtti. McGregor, gelecekte durumun tekrar gözden geçirilebileceğini de vurguladı.

CoinDes, ShapeShift’in kararını ilk kez geçen hafta Monero ve Dash’in kaldırıldığının bildirmesinin ardından duyurdu. O sırada ShapeShift’in kurucusu ve CEO’su Erik Voorhees, Monero’yu kaldırma kararının aylar önce verildiğini ancak hareketin arkasındaki nedenler hakkında daha fazla yorum yapamayacağını söyledi.

ShapeShift Yasal Sorunlardan Kaçınıyor

Geleneksel olarak, gizlilik merkezli ShapeShift, düzenleyici kurumları benimsemede biraz geride kaldı. Eyalet düzenleyicileriyle müşteri ayrıntılarını sağlama yetkileri konusundaki bir anlaşmazlığın bir parçası olarak, şirket New York ve Washington eyaletlerindeki hizmetleri kesmeyi seçti. 2018 yılında ise “müşteri tanıma” kurallarını benimseyerek duruşunu biraz daha yumuşattı.

Burada merak edilen nokta ise büyük ABD kripto para borsalarının ShapeShift’in yaptığı düzenleyici kararları görüp görmediğidir.

Piyasa değerine göre en iyi gizlilik coini olan Monero, Coinbase dışındaki çoğu ABD borsası için yasaklı konumda bulunurken; CEO Brian Armstrong, ABD’deki yasal endişelere atıfta bulunan açıklamaları ile zaman zaman öne çıkıyor.

Ancak Zcash şu anda Binance.US, Coinbase, Gemini ve Kraken’da mevcut bulunuyor. Geleneksel olarak temkinli davranışları ile tanınan Gemini, Eylül ayında, borsadaki ZEC kullanıcılarının Zcash adresleri için isteğe bağlı bir gizlilik özelliği olan korumalı para çekme işlemlerini kullanmalarına izin verdi.

İlgili Haber:  Kraken Borsası ve Bazı DeFi Firmaları, Ethereum 2.0'a 1.5 Milyon Dolar Bağış Yaptı

Dash’e gelince, çoğu Amerikalı kullanıcı bunu Binance.US, Coinbase veya Kraken üzerinden satın alabilir.

Konu ile ilgili yukarıda yer alan borsaların temsilcileri ise kripto para listeleri hakkında yorum yapmadıklarını dile getirdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar