26 Mayıs 2022, Perşembe
24.3 C
İstanbul

ShapeShift Monero ve Dash’i Sessizce Listesinden Çıkardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

ABD devlet kurumları Monero’yu hedef aldı. Artık gizlilik parasını kullananların satın almak için daha az yeri var.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Monero ve Dash artık ShapeShift’in işlem platformunda yer almıyor.
  • Monero, dünyanın en popüler gizlilik parasıdır, Dash ise isteğe bağlı gizlilik özelliklerine sahiptir.
  • ABD devlet kurumları, Monero işlemlerini izlemek için blockchain firmaları kiraladı.

ShapeShift, önemli gizlilik parası Monero’yu platformundan çıkardı. Ayrıca, isteğe bağlı anonimlik özelliklerine sahip bir Bitcoin Cash rakibi olan Dash de listeden çıkarıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Standart kripto para birimi borsalarının aksine, ShapeShift, bir kişinin özel anahtarlarını korumasının yanında kripto para birimleri almak, satmak ve takas etmek için kullanılan bir portaldır.

Finansal gizliliği koruyan bankacılık yasalarıyla tanınan İsviçre menşeli ShapeShift, hükümet müdahalelerine dahil olan bir geçmişe sahiptir. Örneğin, dijital para şirketlerinin belirli kullanıcı ayrıntılarını kaydetmesini zorunlu kılan eyalet düzenlemelerine uymak yerine, 2015 yılında New York eyaletinde hizmet sunmayı bırakmıştır. Daha sonra benzer düzenlemeler nedeniyle Washington eyaletindeki hizmetlerini de çekmiştir.

ShapeShift, “müşterinizi tanıyın” kurallarına uymaya başlayarak 2018’den bu yana düzenleyicilere teslim olmuş gibi görünmektedir.

Monero, Bitcoin’in Tam Tersi Noktada Duruyor

Monero ise 2 milyar Dolarlık piyasa değeri ile en büyük gizlilik coinidir. Monero blockchainindeki işlemler, coin karıştırma işlemiyle gizlenir, bu da başkalarının cüzdan adreslerini veya miktarı görmesini zorlaştırır. Bu, herkesin sahte işlemleri görüntülemesine izin veren Bitcoin’in tam tersi bir noktadadır.

Monero’nun yerleşik gizliliği, özellikle XMR bilgisayar korsanlarının favorisi olduğu için ABD hükümeti içindeki bazı unsurları rahatsız ettiği biliniyor. Ve işlemleri daha şeffaf hale getirmek için karıştırma sürecindeki olası güvenlik açıklarını ortadan kaldırmaya çalıştıkları dile getiriliyor.

İlgili Haber:  Uluslararası Ödemeler Bankası: Bitcoin Çökebilir

Bu anlamda, ABD’deki İç Güvenlik Bakanlığı da Monero işlemlerini takip etmenin bir yolunu oluşturmak için blockchain adli tıp firması CipherTrace ile sözleşme yaptı. CEO Dave Jevans, yaptığı açıklamada ise firmasının işlemlerde yer alan adresleri belirlemek için olasılıklı bir yaklaşım geliştirebildiğini söyledi. Daha sağlam bir şey elde etmeyi uman IRS, CipherTrace rakipleri Chainalysis ve Integra FEC’e Monero’yu kırmaları için toplam 1,5 milyon Dolar ödeme kararı aldı.

Baskılar Nedeniyle Monero Büyük Borsalara Giremedi

Bu gibi nedenlerden dolayı, Gemini ve Coinbase gibi büyük ABD borsaları, piyasa değerine göre 14. en büyük kripto para birimi olmasına ve başka yerlerde sağlıklı işlem hacimleri gerçekleştirmesine rağmen Monero’yu ticaret için uygun hale getirmedi.

Temmuz ayında Coinbase CEO’su Brian Armstong, kripto şirketlerinin XMR sunmaması için düzenleyici baskı olduğunu belirtti.

Monero’yu platformdan kaldırmanın ShapeShift için bir iş kararı mı yoksa düzenleyici bir karar mı olduğu ise henüz belirsiz. ShapeShift’in kurucusu ve CEO’su Erik Voorhees, Decrypt’e, “Monero’yu aylar önce listeden kaldırmaya karar verdik ancak şu an itibariyle neden olduğu hakkında daha fazla yorum yapamıyorum.” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar