5 Ağustos 2022, Cuma
24.6 C
İstanbul

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Dogecoin’i Geride Bırakmasını Sağlayan Ralli Devam Edecek Mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Altcoin sezonu tekrardan başlamış gibi görünse de birçok kripto para Çarşamba günü grafiklerinde kayıplar yaşadı. Buna rağmen beklenmedik bir altcoin ise kendisine ait yeni rekorlar kırmakla meşguldü: “Shiba Inu”.

Binance indirim kodu

Birden piyasada kendisine yer bulmuş bir şaka coini olan SHIB, Dogecoin’in tahtını elinden alarak dünyanın en büyük onuncu kripto parası haline gelmişti.

Binance indirim kodu

Coingecko verilerine göre bu yazının yazıldığı anlarda 0.00006220 dolardan işlem gören SHIB, aylık olarak %710 daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor. 30.9 milyar dolarlık piyasa değeriyle SHIB, dünyanın en büyük on birinci kripto para olma unvanına geri döndü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Peki Shiba Inu Nedir?

Shiba Inu, Elon Musk ve Mark Cuban gibi milyarder yatırımcıların desteğini arkasına alan Dogecoin’e alternatif olarak ortaya çıkmış Ethereum tabanlı bir kripto paradır. SHIB bununla birlikte kendisini “Dogecoin katili” olarak da niteliyor ve bu kripto para da aynı DOGE da olduğu gibi maskot olarak Shiba Inu cinsi köpekleri kullanıyor.

Bitcoin IRA şirketinin kurucularından ve aynı zamanda COO’su olan Chris Kline, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında şunları söyledi: “Piyasada birden fazla şaka coini için yer olduğu konusunda şüphelerim var. O yüzden akıllara, bir kripto para kazanırken diğer kayıp mı edecek sorusu geliyor.

Ryoshi adında biri tarafından 2020 yılının Ağustos ayında hayata geçen SHIB, 28 sayfalık white paper’ına göre “katı sosyal yapılardan ve geleneksel kafa yapılarından uzaklaşmayı” hedefliyor.

SHIB bunun yerine “merkezsiz spontan topluluk inşası alanında bir deney” haline gelmeyi ve “sıradan insana” eski gücünü geri kazandırmayı istiyor.

Peki SHIB Neden Ralli Yaşıyor?

Aslına bakılırsa SHIB’in yaşadığı rallinin birden fazla nedeni var. Çarşamba günü yaşanan yükselişin, Change.org üzerinde başlatılan kampanyada, Robinhood’un SHIB’i listeleyen ilk geleneksel borsa olmasını isteyen yatırımcıların 300.000’in üzerinde imza toplaması dolayısıyla yaşandığı düşünülüyor.

İlgili Haber:  Dogecoin Katili, DOGE'a Giderek Yaklaşıyor! Shiba Inu (SHIB), DOGE'u Tahtından Mı Edecek?

Buna ek olarak kısa bir süre önce SHIB, “shiboshis” adını verdiği bir dizi non-fungible tokeni (NFT) Ethereum Blockchain’i üzerinde hayata geçirmişti. Bu NFT’lerin bazıları, parti şapkası giyen ya da lazer gözleri olan Shiba cinsi köpekleri barındırıyor.

Bununla birlikte Mayıs ayında Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in 50 trilyon adet (o zamanlar 1 milyar dolar değerinde olan) SHIB tokenini Hindistan’daki bir COVID-19 merkezine bağışlaması çok konuşulmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar