8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Sıkılgan Maymunlar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Türkçe’de “maymun iştahlı” diye çok güzel bir tabir var.

Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle;

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün bir şeyi, yarın başka bir şeyi beğenme huyunda olan, hevesi çabuk geçen (kimse).

Türk Dil Kurumu ise şöyle tanımlıyor;

Hevesi çabuk geçen, kararsız.

Kripto piyasasında da maymun anlamına gelen “ape” ifadesi çok kullanılır. “Apeing”, bir kripto para tüccarının, herhangi bir token projesinin başlatılmasından kısa bir süre sonra, kapsamlı bir araştırma yapmadan o tokeni satın almasına deniyor. Çünkü “ape”ler genellikle durum tespiti yapmak için tereddüt ederlerse kaybedebilecekleri potansiyel kazançları kaçırmaktan korkarlar.

Kripto piyasasını genelde iki grup teşkil eder; bir gecede zengin olma umuduyla tamamen FOMO ile hareket eden dar gelirliler ve zenginler. Birincisi ape’leri, ikincisi ise sıkılgan ape’leri temsil ediyor.

En popüler NFT koleksiyonlarından Bored Ape Yacht Club (Sıkılgan Maymunlar Yat Kulübü) tamamen zenginlerden oluşan, ayrıcalıklı bir kulüp. Bu kulüptekiler sıkılgan milyonerler olarak da bilinir. Bu sıkılganlar normal ape’lerin FOMO’ları üzerine inşaa ederler zenginliklerini. Bunlar ayrıca kriptoya erken girmiş insanlardır genelde.

Bored Ape kurucusu sıkılgan maymunları kriptoya erken girmiş ve milyarder olmuş insanlar olarak tanımlıyor ve şöyle devam ediyor;

Bu insanlar şimdi sıkılmış durumdular. Rüyanızda bile göremeyeceğiniz kadar zengin olduğunuza göre şimdi ne yapacaksınız? Bir grup maymunla bataklık kulübünde takılacak ve saçmalayacaksın.

Bu sıkılgan maymunlar bir dönem ICO furyası başlatmıştı. Şimdi ise NFT ekosistemi etrafında böyle bir furya başlamış durumda. NFT’ler için balon veya scam diyemem. Ancak çıkış noktasının sıkılgan maymunlar olduğu kesin.

Dün sıkkın maymunlarımız bataklığa yeni bir oyuncak getirdi: ApeCoin. Başlangıçta sadece kulüp üyelerine ücretsiz dağıtılan koinler 20 dolardan tüm büyük kripto para borsalarında listelendi. Şu an 9 dolar civarında işlem görüyor. Toplu bir şekilde “Apeing in” yapan yatırımcılar kulübü daha da zengin etti. Kazanan, kulüp sakinleri ve işlem ücreti toplayan borsalar oldu. Kaybeden? Bir gecede milyoner olma hayali kuran ape’ler.

Bakalım maymunlarımızın bir sonraki sıkılma dönemleri geldiğinde ne tür projeler göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Evrim Dönmez
Evrim Dönmez
Evrim kripto para dünyasına ilgilidir. Okur, araştırır, öğrenir, paylaşır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar