3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Silahlı Soyguncular Hong Konglu Kripto Tüccarından 450 Bin Dolar Çaldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto para tüccarı olarak rol yapan soyguncular, Hong Kong’daki bir kadından yaklaşık 450.000 dolara denk gelen 3.5 milyon Hong Kong doları çaldı.

Binance indirim kodu

South China Morning Post tarafından salı günü yayınlanan bir rapora göre Hong Kong polisi şu anda çete için bir insan avı yürütmeye başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir polis sözcüsü, grubun muhtemelen hedefin güvenini kazanmak için bir üyenin mağdurla birden fazla işlemi tamamlayarak faaliyet gösterdiğini ortaya koydu. Nitekim konuyla ilgili bir araştırma, önceden 77.000 ile 90.000 dolar arasında değişen üç anlaşmanın daha var olduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

Soygun gününde çetenin diğer üyeleri, meslektaşları 450.000 dolarlık ödeme karşılığında Tether tokenlerini alır almaz olay yerine koştu. Kadını anlaşmanın yapıldığı ofise bıçak kullanarak kilitleyen çete üyeleri, mağdurun iPhone’unu ve 450.000 dolarını çaldı.

Rapora göre kadın var olan ikinci telefonunu daha sonra polise başvurması için kocasını bilgilendirmek amacıyla kullanabildi. Polis, kendisine buluşma yerine kadar eşlik eden kadının amcasının olay yerinden kaçan dört erkek gördüğünü söyledi.

Salgına uğrayan kadının, kripto para çalmak isteyen haydutların elinde fiziksel yaralanmalara ve hatta ölüme maruz kalan diğer kurbanların aksine herhangi bir saldırıya uğramadığı kaydedildi.

Kriptodan kaynaklanan saldırılar her geçen gün daha da artıyor

Mayıs 2019’da Norveçli bir Bitcoin milyarderi, silahlı hırsızlardan kaçmak için ikinci kattaki balkonundan atlamak zorunda kalmıştı. Singapurlu Mark Cheng de 2020’de BTC üzerinden 740.000 dolarlık fidye karşılığında kaçırılmış ve işkence görmüştü.

Soyguncuların çalışma şekli, ocak ayının başlarında meydana gelen başka bir olayı yansıtıyordu. O olayda da kurban, çeteye yaklaşık 386.000 dolarını kaptırmıştı.

Kripto ile ilgili soygun olaylarının Hong Kong’da oldukça ciddi bir tehdit haline geldiği  bildirildi. South China Morning Post’un haberine göre şehir polisi 2020’de kripto parayla ilgili olan 242 soygun vakası kaydetti ve bu miktarın, 2019’da kaydedilen verinin %103 üzerinde olduğu belirtildi.

İlgili Haber:  DBS Dijital Borsası, Kripto Paranın Asya'da Yaygınlaştığını Gösteriyor

Ağustos ayında polis, şehirdeki Bitcoin ATM’lerinden yaklaşık 30.000 dolar çalmakla ilgili bir suçtan dolayı üç kişiyi tutuklamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar